Laudato si´: Environmentální výchova a ekologická konverze (36/37)

Laudato si´: Environmentální výchova a ekologická konverze (36/37)
16. června 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

„Bez patosu a bez velkých slov: tady skutečně celá planeta je pozvána k tomu, abychom se poprvé ve svých dějinách sjednotili. Úkol, který je před námi je skutečně celoplanetární“, poznamenává k výzvě papeže Františka katolický kněz a přírodovědec Marek Orko Vácha. Poslouchejte v pondělí 20. června ve 22.00, nebo v čtvrtek v 16.00.

„Skutečně je to tak. Musíme se sjednotit všichni, ale zase to začíná tím, že první, kdo začne dělat něco nového, musím být já. No a pak se musím snažit o věci přesvědčit okolí. Vím, že to zní idealisticky, ale připomeňme: proti všem těm kolektivním zlům, jak to nazývá morální teologie, vždycky se musí napřed postavit skupinka nadšenců, kterým se okolí bude nejprve vysmívat. Vzpomeňme například na Chartu 77. Ti lidé riskovali svoji svobodu, riskovali, že děti se jim nedostanou na školu…, ale nakonec se ukázalo, že zrovna tohle bylo jádro, které výrazně napomohlo pádu komunistického režimu. Nechť to je jako obraz.“ Těmito slovy Marek Vácha odpovídá na častý argument skeptiků, kteří namítají, že jednotlivec stejně nic nezmění, pokud nebudou chtít všichni. Poukazuje přitom mj. na skutečnost, že dnes již existuje nemalá skupina lidí, kteří si raději koupí fair trade produkt i přes to, že by si stejný výrobek mohli koupit laciněji – skutečnost, kterou by si ještě před několika lety dovedl jen málokdo představit.

„Moc se těším, co s dalšími měsíci a lety tato encyklika provede s křesťanstvím a s lidstvem obecně. Velmi doufám, že krok za krokem se budeme učit té tvůrčí citlivosti v tom, jak šetřit s věcmi, třídit odpady, jak být citliví k životnímu prostředí a podobně. To neznamená, že bychom měli žit nějak úplně děsivě chudě. Můžeme žít v tom, čemu se říká výběrová skromnost – šetřit se vším, i s tím, čeho je dostatek, ale třeba si dopřát premiéru v divadle. V tomto si myslím, že je budoucnost“, poznamenává Marek Vácha.

Na základě šesté kapitoly encykliky papeže Františka mj. hovoříme o environmnetální výchově a tzv. ekologické konverzi, ústředním tématu encykliky. Papež ji definuje jako motivaci, která vychází ze spirituality. Jak této motivaci rozumět? Zamýšlíme se dále nad tím, zda ke konverzi, může vést i environmentální krize. Před jakými výzvami stojí ekologická výchova? Jak může církev pomoci formovat svědomí v oblasti ekologie? Jak vnější pouště souvisejí s našimi pouštěmi vnitřními? Všímáme si také poznámky papeže Františka o výsměchu některých křesťanů starostem o životní prostředí pod záminkou realismu a pragmatičnosti (čl. 217).

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!