Český klub Klementa Maria Hofbauera ve Vídni

Český klub Klementa Maria Hofbauera ve Vídni

V klubu pojmenovaném po rodákovi z Tasovic u Znojma se naši krajané scházejí již od konce 60. let minulého století. Jak na atmosféru Pražského jara, normalizace i života křesťanů „za oponou“ vzpomínají krajané-emigranti Dagmar Marešová, Jindřich Kadrnoška a René Šeliga, uslyšíte v premiéře 25. prosince od 16 hodin, v repríze 27. prosince ve 3 hodiny ráno. Připravilo studio Jan Neumann.

V klubu pojmenovaném po rodákovi z Tasovic u Znojma se naši krajané scházejí již od konce 60. let minulého století. Myšlenka nabídnout duchovní zázemí a prostor pro společná setkávání a rozhovory Čechům, kteří od roku 1968 ve větší míře přicházeli do Vídně, se zrodila v hlavě Patera Josefa Novotného. Člen řádu křižovníků s červenou hvězdou pomáhal stovkám československých emigrantů v rakouských uprchlických táborech v Traiskirchenu, Reichenau i jiných. Současně v 60. letech jako provinciál řídil celý řád, a to z jediné zachované, vídeňské komendy. Patera Josefa Novotného podporoval ve snaze o založení klubu profesor František Václav Mareš, který od konce 60. let vyučoval slavistiku na Universität Wien. Vysněný český klub se podařilo s přispěním několika krajanů a podporou někdejšího vídeňského biskupa-koadjuktora otevřít roku 1972. Ve Vídni tak vzniklo druhé centrum, kde se mohli setkávat naši krajané. První se nachází u kostela Nejsvětějšího Vykupitele na Rennwegu a slouží převážně vídeňským starousedlým Čechům.   

Od roku 1978 až dodnes sídlí Klub Klementa Maria Hofbauera ve čtvrtém patře jednoho z domů za kostelem na náměstí Am Hof, v ulici Seitzergasse 5 patřící do prvního vídeňského obvodu. Otevřen je každý pátek od 19 do 22 hodin a samozřejmě vždy v neděli po mši svaté v českém jazyce, která se celebruje od půl deváté v nedalekém kostele Maria am Gestade. V chrámu Panny Marie na nábřeží je rovněž pohřben sv. Klement Maria Hofbauer (Dvořák), jehož úsilí o podporu chudých a jejich evangelizaci zakladatele klubu výrazně inspirovalo.    

Jak na atmosféru Pražského jara, normalizace i života křesťanů „za oponou“ vzpomínají krajané-emigranti, uslyšíte v premiéře 25. prosince od 16 hodin, v repríze 27. prosince ve 3 hodiny ráno. O své postřehy se podělí paní Dagmar Marešová, někdejší redaktorka a manželka již zesnulého Františka Václava Mareše, dále pan Jindřich Kadrnoška, bývalý číšník, a v neposlední řadě pan René Šeliga, jenž pracuje jako řidič.    

Připravilo studio Jan Neumann, slovem provází Jitka Skřičková.

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!