U: Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka

U: Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka

V úvodu (vlastně v předvečer) postní doby se podíváme do Jaroměřic, kde se na místní hoře Kalvárie tyčí krásné a navíc nedávno opravené poutní místo.

Oltář v getsemanské kapli s hříšníky pod obětním stolemPro rozjímání o Kristově utrpení patří tento kopec mezi nejvhodnější volby. Své o tom ví i bratři pasionisté, řád, jenž jaroměřickou Kalvárii spravuje od roku 1994 a jehož spirituality se Ježíšovo mučednictví úzce dotýká.

Průvodce Ing. František MlatečekV roce 2013 oslavila naše Kalvárie 300 let od založení. Původně na kopci stála malá kaplička. Neočekávaná souhra okolností ale promněnila tento strmý kopec na poutní místo. Manželé Michal František a Jana Konstancie Šubířovi, majitelé Jaroměřic, čekali své první dítě. Paní Jana ale před porodem trpěla obrovskými bolestmi a hrozilo, že umře. Učinili tedy slib, že kapli na jaroměřickém vrchu rozšíří, pokud vše dobře dopadne. A dopadlo to dobře.

Vzácná relikvie, obraz sv. SalvátoraP. Tomasz WojciakOchotně se rozhodli svůj slib splnit a snažili se na stavbu vydělat peníze. Neměli ale v plánu stavět něco mimořádného. Do toho však zasáhl františkán Jeroným Veith. S našimi manžely se setkal krátce po pouti ve Svaté zemi. Podobu tamní Golgoty měl ještě dobře uloženou v paměti. A právě jaroměřický kopec mu tuto Lebku velice připomínal. Proto přesvědčil Michala Františka Šubíře, aby tam nechal postavit kopii Kristovy Kalvárie ve Svaté zemi.

Tímto poutním místem nás provedou P. Tomasz Wojciak a pan František Mlateček. Naši audioprohlídku vysíláme v úterý 4. března 2014 ve 22.00 hodin a v pondělí 10. března v 9.30.