Vztah státu a církve v letech 1918 až 1938

Vztah státu a církve v letech 1918 až 1938

V sobotu 16. května 2009 nabízíme od 17.00 hodin k poslechu druhou část trojdílného cyklu Vztah státu a církve v letech 1900 až 1945. Po cestách vývoje státu a církve za první republiky Vás provede PhDr. Dana Jakšičová, členka Kongregace Školských sester de Notre Dame. 

Církev hrála v dějinách společnosti a kultury vždy nezastupitelnou roli. Až do doby osvícenství jen málokdo pochyboval, že by se situace mohla někdy změnit. Uplynulé století ovšem dalo i těm největším skeptikům zapravdu. Tradiční evropské monarchie vystřídaly po roce 1918 národní státy, které více než kdykoliv předtím přiznávaly církvím jen velmi malé pole působnosti. Struktura politiky, kultury, ba celé společnosti se natolik změnila, že také církve musely hledat nové způsoby života. Nejinak tomu bylo i v srdci Evropy.

Rok 1918 znamená v českých dějinám skutečný zlom, nejen periodizační mezník. Zásluhou československých legií a T. G. Masaryka bylo Československo zařazeno do tábora vítězných dohodových mocností (v zásadě nekatolických) a nebylo počítáno k poraženému Rakousku, do něhož ještě po celou dobu 1. světové války patřilo. To všechno sehrálo velmi významnou roli pro vývoj vztahu nového státu a katolické církve. Mladá republika se potřeboval nově vymezit jak vůči Rakousku, tak i církvi, který byla s někdejší monarchií neodmyslitelně spjata. Motto „Skoncovali jsme s Vídní, skoncujeme i s Římem!“ zastřešovalo nejrůznější projevy vlastenectví, ale i nacionalismu. Známé stržení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí je toho nejkřiklavějším dokladem.

Spory mezi „tradicionalisty“ a „reformátory“ zasáhly snad všechny roviny církevního i celospolečenského života. Dana Jakšičová připomene například okolnosti vzniku Církve československé husitské, spektrum prvorepublikových politických stran i vrcholnou československou politickou reprezentaci a její poměr k Vatikánu. Pozornosti neunikne ani známý „spor o smysl českých dějin“, který odráží rozporuplné vlastenecké nálady v rovině intelektuální. Všechny změny a zvraty let 1918 až 1938 ovšem probíhaly především mezi vzdělanějšími vrstvami obyvatelstva a také ve městech. Vývoj na venkově zůstával prakticky beze změn…

Dana Jakšičová vystudovala obory dějepis a němčina na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. V současné době studuje v rámci doktorského studijního programu na Filozofické fakultě JU a zaměřuje se na dějiny ženských řeholních společenství v 19. a 20. století.

 

V českobudějovickém studiu Jan Neumann připravila Jitka Skřičková.   

 

 

 

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!