Nástrahy léta a poprvé na tábor

Co udělat pro to, abychom se dobře vypravili ven? A jak dítěti pomoci zvládnout pobyt někde jinde než doma? "Kdo je připraven, není ohrožen!"
PREVENCE
Co dětem může pomoci po zdravotní stránce než je vypravíme ven do přírody, do lesa, k moři na cesty? Základ je ochrana před sluncem, hmyzem, pitný režim, otužování a prostředky k ošetření úrazů.
Nedávno tu v Kafemlýnku zaznělo, že kůže si pamatuje každou spáleninu dlouhodobě, je tedy lépe děti mazat před každým plánovaným pobytem venku vyšším ochranným faktorem (50+), i před koupáním, nesmí jim chybět pokrývka hlavy. Pokud je velké vedro, musí se natírání krémem obnovovat, pot je stírá. A myslet také dostatek tekutin. Nemusíte ani kupovat speciální láhve, stačí ty s membránovým uzávěrem od malých minerálek. Děti by ovšem ze všeho nejčastěji měly pít obyčejnou vodu, nejlépe kohoutkovou, ne kupovanou balenou. Má to i praktickou výhodu – v případě, že se na výletě upatláte nebo zraníte, můžete se opláchnout aniž byste hledali pitný zdroj nebo následně lepili od šťávy. Že vaše děti vodu pít nechtějí? V lese nebo na výletě jim nic jiného nezbyde a žízeň je určitě přesvědčí!
Jak se vyhnout klíšťatům? No, z vlastní zkušenosti asi tím, že vůbec nebudeme chodit ven... číhají i před domem na zahradě. Jinak se musíme před odchodem do lesa chránit dlouhými kalhotami a rukávy, postříkat se repelentem. Před komáry by nás mohl chránit i vitamín B, který je hmyzu nepříjemný. Pokud ho užíváme, vylučuje se na kůži a "hmyzákům nevoníme". Všimly si toho i farmaceutické firmy, které teď prodávají i B-komplex tablety proti hmyzu - vitamíny pro děti i dospělé, malým dětem pomůže třeba sirup "Pikovit". Pokud už klíště na sobě najdeme, doporučuje se zakápnout desinfekcí, počkat pět minut a vykývat či vytrhnout je pinzetou, pak místo opět dezinfikovat. Pokud jsou na bodnutí hmyzem děti alergické, nikdy nejděte do přírody bez antihistaminických léků. V příruční lékárničce před výletem do lesa by neměla chybět ani náplast a dobrá dezinfekce. Můžete využít klasické jodové nebo novikovové přípravky nebo hledat v lékárnách novinky, které prý dezifikují ale nepálí (Betadine). Já jsem vyzkoušela takzvanou náplast ve spreji (Urgo), která sice štípe, ale kromě vyčištění překryje ránu neviditelným filmem, který usnadňuje hojení. Nově jsem taky zkusila gel se stejnými vlastnostmi (Hemagel) – překryje ránu a zároveň je prodyšný a tiší i bolest z povrchových ranek.
Pokud máte zkušenost, že vaše dítě zranění přímo přitahuje, zkuste uvažovat o sjednání zdravotního pojištění. Možná se úrazy leknou a jednou pro vždy vás opustí (kéž by!).
POPRVÉ NA TÁBOR
Léto je vhodné období i pro to, abychom začali děti otužovat. A to zvolna, studenou vodou omývat nejprve končetiny, pak přidávat další části těla. Můžete je nechat ráno proběhnout v orosené trávě, pak nohy osušit a obout do ponožek, stejně tak si mohou několikrát denně máchat nohy v chladnější vodě. Při koupání by neměly hned skákat do vody, ale neprve se namočit, po vykoupání převléknout do suchého. Vhodné je také chodit vhodně oblečení ven za každého počasí – kromě bouřky, tedy i v děšti, pokud máte pláštěnku a holínky - cachtání v loužích je ohromná zábava a pokud nenecháte dítě promočené prochladnout, voda mu neublíží.
Svoje místo by tu mělo mít i otužování psychické, a to zvlášť, pokud vaše dítě míří poprvé na tábor. Základ úspěchu je, poslat je na tábor až tehdy, kdy si to samo bude přát. Pak je také nechat několikrát prožít víkend mimo rodinu – u babičky, se známými. Ať si samo sbalí batůžek, nachystá věci podle seznamu, připraví si samo nějakou zábavu na delší cestu. Velká pomoc je mít na pobyt na táboře blízkého kamaráda nebo sourozence. Zjistěte si, co bude na táboře za program a najděte něco, na co se dítě může těšit (koupání, karneval, lodičky). Pokud by stesk dítěte přerostl únosnou míru, nabídněte mu kontakt s vámi přes vedoucího. Řekněte také dítěti předem, že i kdyby na táboře vydrželo jen pár dní, bude to pro něj zajímavá zkušenost a že vy rozhodně nebudete jako rodiče zklamaní, i kdyby přijelo dřív domů. Vysvětlete mu, kam se má obrátit o pomoc, když si nebude vědět rady, jak má řešit úrazy nebo zdravotní a jiné potíže. Pošlete mu každý den pohled, aby mělo jistotu, že na něj myslíte.
Co by mělo dítě před odjezdem na tábor umět? Mělo být schopné sebeobsluhy, samostatnosti a také by mělo být komunikativní, umět spolupracovat v kolektivu i poslechnout vedoucího.
Pro dítě, které nikdy na táboře nebylo, zvolte raději poprvé pouze týdenní variantu.