Proglas je rádiem pro informované křesťany

Svědectví, rozhovory, reportáže a povzbuzení ze života křesťanů najdete v pořadech Křesťan a svět, stejně jako v relacích hostujícího Trans World Radia. Nové poznatky můžete získat ve vzdělávacích cyklech. Zajímá-li vás literatura, nalaďte si Knihovničku Proglasu. Ve všední dny nabízíme k poslechu pořad Dopoledne s Proglasem i četbu na pokračování. Pořad Na dřeň je (nejen) pro mladého kriticky smýšlejícího posluchače, který se nebojí ptát na hlubší otázky.

Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

Je třeba vrátit místům jejich jména a příběhy

23. června 2022, 23:09

Kostel svatých Janů v Opavě je středověká památka v samotném centru města, na kterou však Opavané tak trochu zapomněli. Chrám stojící přímo u nejfrekventovanějšího městského nádraží byl mnoho let zavřený, zahrada připomínala zarostlou skládku a i zvenku jsou stále vidět obří praskliny ve zdech. O kostel se začali starat lidé kolem festivalu Slunovrat a spolku Za Opavu. 

Radosti a strasti malého křesťanského nakladatelství

Radosti a strasti malého křesťanského nakladatelství

21. června 2022, 16:28

Hostem ve studiu Hradec Králové bude Martin Leschinger, který za zajímavých okolností založil s manželkou nejprve knihkupectví, později nakladatelství Flétna. Rozhovor premiérujeme 23. června 2022 v 9.00, moderuje Martin Weisbauer.

Četnické humoresky v Salonu republiky

Četnické humoresky v Salonu republiky

20. června 2022, 23:00

Věděli jste, že oblíbené televizní Četnické humoresky pocházejí původně z Hradce Králové? Více se dozvíte v pořadu Dopoledne s Proglasem 21. června 2022 v 9.00. Reprízu si můžete poslechnout 22. 6. 2022 v 0.05.

Otcové všech zemí – buďte zdrávi!

Otcové všech zemí – buďte zdrávi!

17. června 2022, 11:18

Otec třikrát jinak – inspiraci ke Dni otců přinesl v Dopoledni s Proglasem Daniel Ženatý se svým hostem Ondřejem Mackem, brněnským evangelickým farářem, čtyřnásobným otcem.  

Otello i všichni ti další

Otello i všichni ti další

15. června 2022, 12:13

Manipulace, přetvářka, žárlivost, zloba... věčná témata, která znovu ožijí ve známém příběhu Otella, jemuž další dramatický rozměr dodává velkolepá hudba. Opera Giuseppe Verdiho Otello se po třiceti letech vrací na jeviště Národního divadla Brno. V režii jeho ředitele Martina Glasera se tragédie odehraje coby velké operní finále letošní sezony v premiéře 17. června 2022. Ještě předtím "svého" Otella odhaluje v rozhovoru s Alenou Šedivou. A současně prozrazuje, jaká další dramata a silné lidské příběhy nás čekají v následující divadelní sezóně. 

Hvězda jménem Santini

Hvězda jménem Santini

9. června 2022, 17:23

Osobnost architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela představí v olomouckém studiu kastelánka Státního zámku Raduň Markéta Kouřilová v rozhovoru s historikem umění a pedagogem Filozofické fakulty Univerzity Palackého docentem Martinem Pavlíčkem. Premiéra v pátek 10. června 2022 v 9.00.

Moravské víno dobývá svět

Moravské víno dobývá svět

8. června 2022, 14:26

Co je to biodynamika? Jaké vlastnosti mají moravské žížaly? Může na Moravě vzniknout špičkové červené víno? Proč kdysi lidé, kteří pili víno, žili déle, než ti, na které zbyla pouze voda? S vinařem ze Starého Poddvorova Markem Vybíralem natáčel Václav Müller, dlouholetý příznivce vinařství a ředitel festivalu Slunovrat.

Dopoledne s Proglasem: S Jazzovou mší do Evropy

Dopoledne s Proglasem: S Jazzovou mší do Evropy

7. června 2022, 23:07

Na 102. Německých katolických dnech ve Stuttgartu vystoupil 26. května 2022 brněnský orchestr B-Side Band s Jazzovou mší Jaromíra Hniličky. O tom, jak tato zásadní skladba brněnského autora oslovuje zahraniční publikum a také o spojení liturgické hudby a jazzu bude v pořadu Dopoledne s Proglasem hovořit vedoucí B-Side Bandu a znalec Hniličkova díla Josef Buchta a dirigent Dan Kalousek.

Zpívejme Hospodinu písně nové

Zpívejme Hospodinu písně nové

6. června 2022, 11:44

Nový zpěvník je zásadní událost v životě církve. Písněmi svou víru vyznáváme, modlíme se, oslavujeme Hospodina, reagujeme na církevní rok i na události spojené s naším životem od narození až po smrt. Ba ještě dál.

Z logopedky misionářkou v africkém Burundi

Z logopedky misionářkou v africkém Burundi

31. května 2022, 11:30

Povolání vedlo Marii Nimbonu až do východoafrického Burundi, kde založila denní centrum pro děti s poruchou autistického spektra. Životní příběh této výjimečné ženy může být inspirativní i pro ty, kteří necítí povolání vycestovat za misijní službou, ale touží po odevzdaném a naplněném životě. O návratu do Česka, o povolání, o životě v Burundi, o misiích, samotném centru Talitha Koum i o Mariiných plánech do budoucna hovoříme ve středu 1. června od 9 hodin v Dopoledni s Proglasem.

Byl jsem uprchlík a učili jste mě česky

Byl jsem uprchlík a učili jste mě česky

31. května 2022, 10:59

Radka Včelná je farářkou sboru Českobratrské církve evangelické v Brně-Židenicích. Hned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu začali se zdejšími věřícími jako kdekdo další přispívat penězi, šatstvem, potravinami a ubytováním. Mnohdy o chloupek dříve, než se do organizace pustila Diakonie ČCE. Shodou šťastných okolností a také s přesvědčením, že lze dělat ještě více, se pustili do výuky češtiny.

Klášterní hudební slavnosti 2022

Klášterní hudební slavnosti 2022

26. května 2022, 00:18

21 koncertů ve 14 městech a obcích, na 300 účinkujících – o festivalu, který v období 30. května až 30. září obohatí kulturní nabídku severní Moravy, hovoříme s jeho ředitelem a dramaturgem Romanem Janků ve čtvrtek 26. května v 9.00. Nenechte si ujít Dopoledne s Proglasem!

O krevním tlaku

O krevním tlaku

25. května 2022, 14:09

Týká se nás všech, nebolí. A máme se prý o něj obzvláště starat, chceme-li se dožít nějakého věku. S prof. MUDr. Miroslavem Součkem z LF MUNI a z Fakultní nemocnice u sv. Anny, členem výboru České společnosti pro hypertenzi hovořil Martin Holík.

Ve světě zobcových fléten

Ve světě zobcových fléten

20. května 2022, 00:24

Hráči na zobcové flétny a dlouholetí zkušení pedagogové Eva Kvapilová a Jan Kvapil se ohlédnou za jedinečným projektem Flauti dolci XXL 2022 a podělí se o své zkušenosti z výuky nejmladších flétnistů, stejně jako o zážitky ze hry v šedesátičlenném orchestru zobcových fléten.

Vše, co chcete vědět o kávě

Vše, co chcete vědět o kávě

17. května 2022, 10:06

S kavárnicí, baristkou a pořadatelkou kávového festivalu Šárkou Bolatzkou si o kávě bude povídat Václav Müller – premiéra Dopoledne s Proglasem ve středu 18. května 2022 v 9.00