Proglas je rádiem pro informované křesťany

Svědectví, rozhovory, reportáže a povzbuzení ze života křesťanů najdete v pořadech Křesťan a svět, stejně jako v relacích hostujícího Trans World Radia. Nové poznatky můžete získat ve vzdělávacích cyklech. Zajímá-li vás literatura, nalaďte si Knihovničku Proglasu. Ve všední dny nabízíme k poslechu pořad Dopoledne s Proglasem i četbu na pokračování. Pořad Na dřeň je (nejen) pro mladého kriticky smýšlejícího posluchače, který se nebojí ptát na hlubší otázky.

Pomáháme, protože můžeme

Pomáháme, protože můžeme

30. září 2022, 16:51

S Filipem Drábkem o jeho každotýdenním cestování do ukrajinského Chustu s malým náklaďáčkem naloženým potravinami a základními hygienickými potřebami. Kdo všechno se pro věc nadchnul a kdo vytrval dodnes, kdy už je situace pro mnohé „příliš dlouhá“. V souvislostech s Filipem probere Martin Holík.

CED má 30 let

CED má 30 let

30. září 2022, 10:35

Centrum experimentálního divadla, tzv. CED, slaví třicet let od svého založení. Proč vlastně vzniklo v Brně toto sdružení a čím se liší od klasických divadel? Hosty Aleny Šedivé byli současný ředitel CEDu Miroslav Oščatka a pamětník, jeden ze zakladatelů CEDu, herec, režisér a dokumentarista Břetislav Rychlík.

Kampaň #nePINdej!

Kampaň #nePINdej!

28. září 2022, 13:00

Dovolím si tvrdit, že podvodníci jsou staří jako lidstvo samo. V dnešní době se stále více zaměřují na podvody, které probíhají prostřednictvím internetu, a cílí na internetové bankovnictví. Proto Česká bankovní asociace spustila kampaň s názvem #nePINdej! Cíle a průběh kampaně si v rámci našeho dopoledního vysílání představíme s bezpečnostním expertem České bankovní asociace Petrem Barákem ve čtvrtek 29. září 2022 od 9.00.

Karel Novotný a Nové Adalbertinum

Karel Novotný a Nové Adalbertinum

24. září 2022, 12:00

Hostem našeho dopoledního pořadu 26. září 2022 v 9.00 bude pan Karel Novotný, ředitel a provozovatel významné budovy královéhradeckého biskupství – Nového Adalbertina.

Poselství papeže Františka ke 108. Světovému dni migrantů a uprchlíků

Poselství papeže Františka ke 108. Světovému dni migrantů a uprchlíků

22. září 2022, 21:43

108. Světový den migrantů a uprchlíků připadne na neděli 25. září 2022. Poselství k němu dal papež František název: Vytvářet budoucnost s migranty a uprchlíky. Motto vybral z novozákonního listu Židům: „Tady nemáme město k trvalému pobytu, to budoucí město hledáme“ (Žid 13,14).

21. září – Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

21. září – Mezinárodní den Alzheimerovy choroby

21. září 2022, 10:52

Strašák jménem Alzheimer. Ani covid, ani rakovina. Největší hrozbou pro lidstvo je onemocnění mozku, při kterém ubývají mozkové buňky a ztrácejí svou funkci. Každé tři sekundy někdo na světě onemocní demencí.

S Tomášem Přibylem o sousedovi Země – Marsu

S Tomášem Přibylem o sousedovi Země – Marsu

17. září 2022, 22:36

S publicistou, nadšeným propagátorem kosmonautiky, kurátorem letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomášem Přibylem o sousedovi „odvedle“ – planetě Mars. Zapněte přijímač v úterý 20. září v devět! Hovor vede Martin Holík.

Genderový chaos?

Genderový chaos?

17. září 2022, 11:00

S touhou být opačným pohlavím jsou u nás v posledních letech konfrontováni rodiče dospívajících, terapeuti i školy. Pojmy jako „nebinární osoba“, namísto syn nebo dcera, jsou zkouškou pro jazyk, který na takovou možnost není připravený. Jak se v genderovém chaosu neztratit?

O životě v Teologickém konviktu

O životě v Teologickém konviktu

16. září 2022, 08:52

Do olomouckého studia přišli bez kolárku – jejich vyprávění a uvažování o smyslu Teologického konviktu a o běžném životě studentů, kteří se tam připravují na vstup do kněžského semináře, bylo také civilní, přesto hluboké, inspirující a upřímné. P. Jiří Kupka a P. Josef Novotný byli hosty Radky Rozkovcové – premiéru bezmála hodinového rozhovoru vysíláme v pátek 16. září 2022 v 9.00.

Divadelním kritikem v Česku

Divadelním kritikem v Česku

15. září 2022, 11:45

Luboš Mareček je jeden z nejznámějších divadelních kritiků u nás. Kdysi dávno chtěl sám stát na jevišti, ale možná i jeho původní profese středoškolského učitele češtináře jej nakonec přivedla k psaní. Na svou první divadelní recenzi si sice už nepamatuje, ale za třicet let jich napsal už stovky.

Miloň Čepelka, spolek Abakus a opočenská „Poštouna“

Miloň Čepelka, spolek Abakus a opočenská „Poštouna“

11. září 2022, 20:00

Besedu našeho redaktora v historické budově „Poštouny“ v Opočně s hercem Miloněm Čepelkou a Jiřím Králíčkem poslouchejte v Dopoledni s Proglasem 13. září 2022 v 9.00 a 14. září 2022 v 00.05.

Návrat šetrnosti?

Návrat šetrnosti?

10. září 2022, 16:55

Stav energetické nouze a ekonomické nejistoty znovu vynesl do popředí téma šetrnosti. Čím může současnou šetrnost inspirovat benediktýnská řehole ze 6. století?

Od charty k charitě

Od charty k charitě

9. září 2022, 08:33

S Ivo Mludkem, současným předsedou Rady Charity Opava, novinářem a pedagogem, si na vlnách Proglasu povídal Vašek Müller. Premiéru vysíláme 9. září 2022 v 9.00. Ivo Mludek v rozhovoru přemítá i o vině a odpuštění, tedy hodnotách, které se dotýkají současnosti stejně jako totalitní minulosti.

S Romanem Češkou o dovednostech ve vedení lidí i sebe sama

S Romanem Češkou o dovednostech ve vedení lidí i sebe sama

8. září 2022, 15:18

V Dopoledni s Proglasem hovoří Martin Holík se známým ekonomem, bývalým předesedou správní rady Fondu národního majetku Ing. Romanem Češkou o manažerských dovednostech.

Co dělat, aby se zneužívání neopakovalo? Naslouchat.

Co dělat, aby se zneužívání neopakovalo? Naslouchat.

5. září 2022, 10:19

Sexuální zneužívání zneklidňuje už jen tím, jak často se o něm v posledních letech mluví. Pro tvůrce operního představení Tak tiše až není jen palčivým společenským tématem, ale také osobní zkušeností.