Hostitelská péče a děti z dětských domovů
Už v květnu 2012 jsme vítali v Kafemlýnku hosty ze sdružení "Dejme dětem šanci", kteří poskytují všemožnou pomoc dětem v dětských domovech. V září jsme je pozvali znovu, abychom se dověděli víc o tom, co je to zmíněná "Hostitelská péče".
Slyšet jste mohli rozhovor o hostitelské péči s Dittou Pospíchalovou (horní fotografie vpravo) a Ivanou Veselou, členkami sdružení "Dejme dětem šanci", několik písniček a na závěr velké losování letní tvořivé kafemlýnkové soutěže.
Pojem hostitelská péče patří do okruhu náhradní péče o děti, které nemohou vyrůstat ve své rodině, ale jsou v dětských domovech nebo ústavech. Adopce znamená úplné osvojení dítěte, pěstounská péče znamená převzít dítě do výchovy, být poručnkem je forma dohlížení na dítě, ale být hostitel? O tom asi obecně povědomí nemáme. Základní myšlenkou je umožnit dítěti z dětského domova kontakt s rodinou, která je ochotná jej přijmnout na kratší dobu, aby získalo zkušenost reálného života jinde než v ústavních podmínkách. Hostitelská rodina za splnění podmínek stanovených opatrovníkem dítěte (dětský domov, městský odbor sociální péče atd.) dítě přijímá na čas jako hosta, dítě se pak navrací zpátky do Dětského domova. Oboustranná výměna zkušeností, sdílení a vzájemný vztah je k užitku oběma stranám. Hodí se zvlášť pro děti, které nejsou právně vhodné k adopci, nechtějí do pěstounské péče, ale stojí o kontakt.
Kromět toho, že jsme slyšeli, co hostitelská péče je, koho se týká, kdy se využívá a pro jaký věk dítěte je vhodná, zazněly přibližné konkrétní podmínky (trestní bezúhonnost, bytové podmínky, materiální zajištění, bez dluhů, ale někdy i přešetření psychologické, sociální atd.), za jakých je taková pomoc dětem z dětských domovů možná, kdo pobyt v hostitelské rodině dítěti povolí, kdo o tom může rozhodnout. Co je třeba respektovat u dětí z domovů, s čím přicházejí a čím naopak mohou svoji hostitelskou rodinu obohatit.
Pokud vás takováhle forma pomoci zaujala, co máte udělat?
Probrat dobrý úmysl s rodinou, zvážit možnosti, najít nějaký dětský domov v okolí, kontaktovat ředitele zařízení, přijet se podívat a pak postupovat podle požadavků nebo pokynů opatrovníka dítěte. (Neformální seznámení s dítětem, zájem o ně, podmínky a délka pobytu atd.).
Pokud si na vyřizování náležitostí nebo přímý kontakt netroufnete, nebo byste chtěli dětem z dětských domovů prospět jiným způsobem, máte možnost najít si jeden z projektů sdružení "Dejme dětem šanci", které má zkušenosti a spolupracuje s dětskými domovy. Nebo vyhledat některou z organizací zde.
Pořadem provázela Irena Kintrová, jeho záznam je vám k dispozici v našem audioarchivu.