Aby byly zdravé finance

Aby byly zdravé finance
26. září 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

To je přání každého rozumného hospodáře. Jak asi učit nakládat s financemi děti? Téma Kafemlýnku 3. října 2017.

K rozhovoru jsme pozvali ekonomku, lektorku a zakladatelku projektu Finance pro radost - Marcelu Hrubošovou. Budeme se ptát v prvé řadě na to, jak vypadají zdravé finance v rodinách - jaké modely hospodaření by doporučila (program 1+7+2) a také jak přesně vypadá její vzdělávací marcela-19program pro děti "Kuřátko Pípo". Zkrátka - doufejme, že po tomhle Kafemlýnku budeme všichni o trochu finančně gramotnější!

TIPY NA KNÍŽKY:

Dvě horké novinky z nakladatelství Paulínky. Ta první je životní příběh svaté Terezie z Lisieux -"Terezka", který pro děti upravila Zuzana Holasová a krásně ilustrovala Sonja Hausel-Vad. Každá kapitola je víceméně uzavřená příhodaTerezka-Web ze života této světice, zakončená otázkami k přemýšlení, případně nějakým úkolem nebo námětem pro křesťanský život (proč jít na pouť, k čemu je dobrá střelná modlitba atd.) Pokud znáte od Paulínek životopis matky Terezy z Kalkaty (Misionářka lásky), který vydaly Paulínky v roce 2016, oceníte další sborník námětů pro čtení s dětmi a přemýšlení o tom, jak nás svatí mohou inspirovat ke každodennímu přátelství s Bohem.

Druhá knížka je pokračováním knižní série Marie Grace Dateno, ve které se tři sourozenci dostanou ze současnosti do biblických časů. První díl (Setkání s pastýři) jste mohli slyšet v čase večerních pohádek v prosinci 2016 v našem vysílání. Od začátku roku 2017 Ztraceni-v-bouri-72-dpi-RGB-1jsou do češtiny přeložené další dva díly - Ztraceni v bouři a Nebezpečí na moři. Zajímavé spojení biblických událostí s románovými postavami plasticky kreslí představu, jaké by to mohlo být, kdybychom se dostali do doby Ježišovy... Doufejme, že se i další texty podaří číst do vysílání.

V Kafemlýnku jsme se směle ptali posluchačů, jak se oni učili hospodařit s financemi, případně jak zvládají dávat dětem kapesné. Reakce si můžete přečíst zde:

Martina: Kapesné u syna je v plenkách, děláme první zkušenost (je mu 7), ráda se inspiruji. My máme s manželem finance společné, funguje nám to výborně.

Jana: Kapesné jsme dávali od první třídy malé částky, později se kapesné zvyšovalo. Na vysoké už děti chodily na brigády.

Posluchačka: Kapesné – tedy pokus už u nás byly, ale nedotáhli jsme to do konce… děti dostávají penízky od babiček… ale snad se dnes něco dovím. My jako malí jsme dostávalimodropád kapesné symbolické, maminka často zapomínala, takže jsme ho dostali jen párkrát, ale všechno – obědy, šalinkartu hradili rodiče…

Posluchačka: pocházím z rodiny, kde rodiče moc neuměli hospodařit, zadlužovali se, není se manžel snaží mít finance pod kontrolou, zapisuje si všechny výdaje, vede nás ke skromnosti, přesto jako šestičlenná rodina máme velké výdaje, snažíme se šetřit na dostavbu domu a manžel je pod velkým stresem a tlakem…

Honza:  Kapesné jsme dětem začali dávat hned od první třídy. Dnes je jim 16 a 17 a přesto, že jsme je vedli stejně, tak syn si vždycky spořil na nějakou věc a dcera všechno utratila za dárky pro ostatní.

Jana: Neustále pociťuji, že s penězi hospodařit neumím. Mám z nich hrůzu. Byly bych radši, kdyby existoval jiný systém odměn za práci. Peníze nejsou pro mě odměnou a neustálá potřeba a ubývání peněz je frustrující.

eMKA: Náš 15letý kluk dostává 30 Kč na týden, druhý syn, 12letý, 20 Kč. Maji to vyloženě na to, co si chtějí koupit, na zmrzlinu. Je to možná málo, ale mně to připadá akorát, navíc je nechci podporovat v nakupování sladkostí. Dá se z toho lehce i ušetřit na dárek kamarádovi krasolhelDSC_0274pod stromeček…

Marie: Dětem jsme kapesné nedávali. Když chtěli, peníze dostali a věděli jsme, že je zbytečně neutrácejí. Účty máme s manželem každý svůj a rozdělené platby a není problém.

Josef: Kapesné jsme jako děti nedostávali. Pouze k narozeninám a za ministrování. Všechno, co jsem ušetřil, jsem investoval do vánoc.

Veronika: My jsme kapesné nikdy nedostávali, ale když jsme chtěli nějakou drobnost, rodiče nám ji koupili. V 15 jsem měla brigádu a za první výplatu jsem si koupila kolo!

Lída: Měla jsem kapesné od dojíždění na střední školu a pomohlo mi to naučit se hospodařitnáhrdelník s penězi. Zajímalo by mě téma – Jak dnes může mladá rodina získat bydlení bez zadlužení?

Jana: Kapesné jsme v dětství nedostávali, až od 18 let na brigádách jsme se naučila s penězi vycházet, odměnou byl první zájezd k moři a do Medjugorje. Naučila jsem se, že nemusím mít všechno, co se dá koupit za peníze. Nejdůležitější věci jsou stejně zadarmo!

Martina: Chybí mi v pořadu desátek Hospodinu

Vlasta: Díky za užitečné téma, za velmi pěkný výklad i činnost paní Marcely. S manželem jsme vyrůstali ve skromných podmínkách, necítíme se nijak bolestínky, naopak, umíme žít z mála, máme radost a zlaté pole svého vztahu v manželství.