Bezpečně na silnicích

Bezpečně na silnicích

Pořad v souvislostech


Bezpečně na silnicích
Audioarchiv
5. března 2020 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

V Kafemlýnku 10. března 2020 se důkladněji podíváme na všechny účastníky silničního provozu.

Tentokrát bude hostem Kafemlýnku Alena Vyskočilová - z Centra dopravního výzkumu - veřejné výzkumné instituce v Brně. Zaměříme se na bezpečí rodin v autech a na silnicích,Alena Vyskočilová a Ivana Horáková upozorníme na rizikové chování chodců, cyklistů, starších řidičů i mládeže se sluchátky na uších. Dáme tipy, jak cestovat lépe a radostněji v autě, na kole i pěšky a soutěžit se bude o tři knížky.

TIPY NA ČTENÍ PRO POSTNÍ DOBU nebo K PŘÍPRAVĚ NA SVÁTOSTI:

První je knížečka malého formátu, ale vydatného obsahu. Sestavil ji autorsky doplnil kněz Radek Tichý jako praktický doplněk přípravy na přijetí svátosti biřmování a jmenuje se „Tvůj křest a biřmování“ a vydali ji Karmelitáni v loňském roce. Je rozdělená do kapitol, které nejprve mapují základní prvky obojího. Nejdřív křtu – jeho svátostné i praktické tvuj-krest-a-birmovanirozměry, symboliku gest, význam křestní vody samotné i vysvětlení, co křest do důsledků znamená. V druhé části je stejně probraná svátost biřmování – od nesení pečetě a darů Ducha svatého přes nutnost vydávat svědectví nebo schopnost naslouchání. Každá kapitola začíná citátem z Písma, úvahou papeže Františka na dané téma a nakonec praktickou zkušeností nebo příběhem či svědectvím na doplnění, pak je tu i několik otázek k zamyšlení. Knížečka rozhodně stojí za přečtení a promýšlení nejen těm, kdo se na obě svátosti připravují, ale také jejich rodičům či kmotrům. Knížečku „Tvůj křest a biřmování“, kterou sestavil Radek Tichý vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2019.

 

Druhá knížka od stejného nakladatele slouží pro změnu jako takový zápisník nebo památníček pro změnu prvokomunikantům, tedy dětem, které se v katolické církvi připravují na prvnímoje-prvni-svate-prijimani přijetí eucharistie. Obsahově i graficky knížka "Moje první svaté přijímání“ navazuje na YOUCAT pro děti a může sloužit tak trochu i jako deník. Jsou tu texty vztahující se k tématu přátelství s Ježíšem, místa pro fotky z přípravy i slavnostního dne. Pokud jste rodiči, kmotry nebo prarodiči někoho z dětí, které se připravuje, pak knížka „Moje první svaté přijímání“ může sloužit ke společnému čtení i doplňování a tím i hlubšímu pochopení svátosti. Je opět od Karmelitánů.

dalsi-vypraveni-nejen-pro-teofila

Třetí knížka může být dobrým počinem pro ty z vás, kdo vzali v potaz, že je vyhlášený rok in intenzivnějšího čtení z Písma a hledáte texty, kterým byste chtěli společně s dětmi rozumět. Jedním z vhodných způsobů je knížka Jana Bárty „Další vyprávění nejen pro Teofila“. Autor citlivě převyprávěl příběhy ze života apoštola Pavla, jeho putování a působení v různých městech až k uvěznění v Římě. Doprovodil je i vlastními ilustracemi. Strhující vyprávění potěší mladší školáky i větší čtenáře. Knížku Jana Bárty „Další vyprávění nejen pro Teofila“ vydal Advent-Orion.

 

Dvě z dnešních výher doprovodí ještě knížečka pro velikonoční pobožnost s názvem „Cesta světla“cesta-svetla kterou textově připravil Jan Graubner a znáte ji možná ze Svatého Hostýna. Svoji formou je podobná jako postní pobožnost křížové cesty s tím rozdílem, že místo abychom si připomněli Kristovu oběť a utrpení, najdeme v textech odkazy na události po Vzkříšení, které nás povzbudí v naději. „Cestu světla“ se 14 zastaveními vydalo Kartuziánské nakladatelství. Ke třetí výhře přidáme aktuální výborné číslo časopisu Duha na téma Postní doba – musíš mluvit tiše, abys uslyšel!