Co jsme našli pro rodiče

Co jsme našli pro rodiče

Pořad v souvislostech


Co jsme našli pro rodiče na netu
Budeme vysílat

Nejčastější příčiny rozvodů
Nejčastější příčiny rozvodů
Modlit se s rodinou
Vysílali jsme


Manželské večery po brněnsku

Manželské večery po brněnsku

Via Dia - klub pro rodiče dětí s diabetem
Audioarchiv
13. listopadu 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Jsou chvíle, kdy je internet naprosto úžasné místo plné inspirace a nápadů. Hledali jsme pro rodiče užitečná místa v této síti a budeme o nich referovat ve spolupráci s Radkou Rozkovcovou.

Vypravíme se nejprve zkoumat stránky "Ověřeno rodiči" - portál vzniklý spontánně jako skvělý nápad dát dohromady dobré zkušenosti rodičů s dětmi, kam se vypravit a co dobrého najít. Rozhovor s inicátory projektu připravila Radka Rozkovcová.

Pak uslyšíte Martina Svitáka z nakladatelství Grada, které se nově připojilo k rozsáhlé virtuální knihovně "Bookport" kde za mírný měsíční poplatek získáte k dispozici stovky knížek několika vydavatelů v elektronické podobě.

Pak vám představíme velice i vizuálně inspirativní portál "Jdeme ven cz", blog šikovné maminky "S dětmi v báglu" a nebo i více komerčně laděný projekt "Kudy z nudy".

Přidáme pozvání k účasti na soutěži "Duhové srdce" a "Skrytá paměť Moravy".

Rodičů se budeme ptát, jaké aktivity dětem nabízejí, aby je odlepili od obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilů a dostali je ven. Tři ze SMS vyhrají naše tři knižní tipy.

TIPY NA KNÍŽKY: *Dobrodružství v přírodě *Tajemství jedné knihovny a *O kouzelném semínku.

První je krásná a velice objemná knížka pro zvídavé průzkumníky přírody s příznačným názvem „Dobrodružství v přírodě“ z nakladatelství Edika pod Albatros Media. Originál vyšel v italštině a byl napsán ve skautském duchu. Děti a jejich rodiče tu najdou zobrazené běžné druhy zvířat a rostlin s popisem. Také návody jak si venku hrát, stanovat nebo něco sbírat.v přírodě Co se dá vidět na obloze, hledat u moře nebo pozorovat v lese. Nechybí nápady na vyrábění z přírodnin, skládání z papíru, jak pěstovat rostliny doma i venku nebo třeba vyrobit si vlastní domácí hudební nástroje. Zkrátka už jen listování, společné čtení rodičů a dětí a plánování či realizace výroby z přírodnin může být krásnou náplní jak být spolu. Velcí si vzpomenou na své zážitky, malí mohou rozvíjet fantazii.

Další výhra nás zavede pro změnu do Knihovny. Pro nakladatelství Grada v edici Bambook napsala svůj příběh ze života knižních skřítků "Tajemství jedné knihovny"Eva Dolejšová. Podíváme se s ní do knihovny, kde bydlí skřítek Hašpršpula, tajknihovnyknihovnice Anička a kam chodí za knížkami spousta dětí. A jedno z nich zůstane v knihovně zamčené, takže se s knižním skřítkem skamarádí a dokonce ho vezme sebou domů i do školy. Tam oba prožijí nejedno dobrodružství a seznámí se s dalšími skřítky. Rámcový příběh je vždycky doplněný nebo také přerušený doplňující otázkou nebo úkolem navíc – pomáhá čtenářům mladšího školního věku pochopit obsah textu, orientovat se v něm, případně hledat souvislosti, zvláštní slova, vybírat řešenÍ nebo malovat.

Třetí knížka je něco zvláštního, je to také novinka a vydal ji Portál, jmenuje se „O kouzelném semínku“. Je v ní plno obrázků, ale text si musí čtenáři pěkně poctivě odpracovat sami. Autorka nápadu Olga Zemanová ve spolupráci s ilustrátorkou Hanou Klímovou vytvořila inspirativní dvojstrany se čtyřmi obrázky na jeden námět – třeba strom. Každý strom je úplně jiný – na jednou jsou noty a ptáčci, z druhého prší, třetí vypadá jako ryba, čtvrtý připomíná strom z ráje. A pod nimi jsou otázky k rozhovoru s dítětem – Pod o kouzel semjakým stromem bys chtěl odpočívat? Co by se ti asi zdálo? A další. Dítě si má prohlížet, přemýšlet, dospělí doprovázet, pobízet, rozvíjet. Nenajdete tu tedy klasický vyprávění text, ale spoustu zvláštních, legračních i neuvěřitelných obrázků a k nim všetečné otázky. Knížka je určena k rozvíjení dětské fantazie i řečových dovedností, dá se prohlížet znovu a vymýšlet nové a nové odpovědi. Výborně poslouží jako základ pro rozhovor, motivace k nějaké činnosti, začátek vyprávěného příběhu, pro výtvarné aktivity. Rozhodně se vymyká z běžné knižní produkce a vybízí nebo přímo provokuje k tvořivé spolupráci. Jmenuje se „O kouzelném semínku“, vydal ji Portál a doporučuji ji zejména dětem s bohatou fantazií a rodičům, kteří hledají náměty na pohádkový rozhovor.