Co ubrat a co přidat v postní době?

Co ubrat a co přidat v postní době?

Pořad v souvislostech


Správný psychomotorický vývoj miminek 2.
Budeme vysílat

Modlit se s rodinou
Kafemlýnek
Vysílali jsme


Nejčastější příčiny rozvodů

Nejčastější příčiny rozvodů

Manželské večery po brněnsku
Audioarchiv
27. února 2018 Kafemlýnek, Postní doba Autor: Irena Kintrová

Posluchačům Kafemlýnku jsme položili tyhle dvě otázky a dozvíme se z nich, jak se to vypadá v praxi.

* Pavla: Letos se snažímě vědomě být víc spolu, ráno čteme evangelium s dětmi, večer Postního průvodce (to spíš my rodiče) v neděli křížová cesta v kostele. Snažíme se neodškrtávat úkony, ale „změnit smýšlení“ jak nás nabádá papež František. Snažíme se posílit naše vztahy, což s puberťákem není vůbec snadné…

* Barbora: Letošní postní doba je náročná, dala jsem si předsevzetí, že zhapracuji na vztazích v rodině – víc trpělivosti s dětmi… je to náročné, ale zkouším to každý den.

* Michaela: Daří se mi číst denně evangelium – díky Paulínkám a jejich knížce „Evangelium na každý den“ – dostala jsem ho na začátku postní doby a myslím to vydržím celý rok. Nepodařilo se mi nakreslit postní cestičku dětem, ale včera večer jsme si slíbili, že ji dneskasrdce vyrobíme (doufám). Jinak se krotím v tom, abych nevyletěla, když mě něco vytočí a naopak se snažím víc vnímat, jak to děti či muž mysleli a že mě přes své „prohřešky“ mají rádi. Snažím se důvěřovat Boží lásce i přes nepřízně života. A víc si uvědomovat Boží blízkost – je to osvobozující!

* Lenka: K zamyšlení mě přivedl hned první den postní doby, kdy mi až odpoledne došlo, že je vlastně „ta středa“ už dnes. Snažím se zpomalit navenek i vnitřně.

* Zita: Máme postní pokladničku, chceme putovat za kříži v okolí naší obce, až se uzdravíme z chřipek. Každý den losujeme, za koho se modlit.

* Yvona: Snažím se přidat úsměv a přijetí tam, kde souznění necítím, vlídnost tam, kde cítím útok a všímat si víc lidí na ulici, jestli nepotřebují pomoc.

* Petra: Děti zaujal postní misijní kalendář, který jsme vytiskli z internetu a já se snažím zapojit do denní modlitby církve – breviář.

* Michaela: Postní doba letos začala narozením naší Marušky, takže se vše točí kolem kojení, přebalování... líbilo se mi poselství od papeže - skutky lásky - být veselý, povzbudit druhé... postit se od negativních slov, hněvu...ale musím si stanovit něco konkrétního...

růžový květ* Veronika: Letos se inspirují doporučením papeže Františka – snažím se mluvit víc pozitivně, být vděčnější a soucitnější k druhým.

* Pavla: Zatím se nám podařilo jít už třikrát s dětmi na křížovou cestu, trochu ubrat sladkosti.

* Petra: Dnešní otázka je pro mě velkým zastavením a zamyšlením... letos bych ráda postní dobu prožila více vnitřně (duchovně), né už tak navenek (odříkání apod.). A to třeba se začíst do duchovní literatury, více se zamyslet nad sebou a být tady pro druhé, mít na blízké více času a to třeba tím, že budu méně trávit času na internetu. Snažím se to všechno uskutečňovat, ale zatím to není podle mé představy prožívání postní doby naplno.

* Jožka: Snažím se být víc s dětmi a pravidelně chodit na mši, být oporou manželce v denních činnostech. Vydržel jsem v předsevzetí číst během tohoto roku celé Písmo a současně být k dispozici potřebným kolem sebe.

* Adriana: Letošní půst se mi zatím daří přidat častěji mši svatou. Na druhé straně se mi nedaří měnit zajeté koleje...

* Žaneta: Přemýšlím o mém postu – asi tak nějak vnímám víc sama sebe, že jsem se utišila. V rámci sebe mě oslovuje Mariino – uchovat v srdci a rozvažovat. Co se týče manželství – víc objímat, chytnout za ruku a po devíti letech na mateřské – rodičovské se pokouším vrátitstopy k tomu, že nemám tlačit na různé věci, prostě často jen „být“.

* Katka: Letos se v postě snažím být vidět méně s mobilem v ruce, ušetřený čas věnuji např. breviáři, či dobré knize.