Dar rodičovství

Dar rodičovství

Pořad v souvislostech


Hymna a chorál Svatý Václave
Budeme vysílat

Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Vysílali jsme

Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Hymna a chorál Svatý Václave
Audioarchiv
3. května 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Nad tím, co rodičovství přináší nebo bere bude v Kafemlýnku 7. května před svátkem matek uvažovat Irena Kintrová spolu s vámi, posluchači.

Tentokrát se obejdeme bez hosta, protože hosty budou sami posluchači. Mohou to být maminky, tatínkové, prarodiče i další příbuzní, kterým na dětech záleží a o rodičovství umí přemýšlet. Položíme jim otázku "Co je na rodičovství nejtěžší a co nejlepší nebo nejlehčí"?

V pořadu se dozvíte o akci "Týden pro rodinu", přineseme tipy na tři knížky ke čtení a nakonec také "Desatero dobrých rad pro rodiče puberťáka".

TIPY NA KNÍŽKY:

Knížka „Máma na roztrhání“- je od naší kafemlýnkové fanynky Magdy Strejčkové. jsou to magda ssebrané fejetony a úvahy maminky tří dětí, která má dar slova.  Rozumí situaci maminek i dětí a umí o ní mluvit s velkým pochopením. Pokud se chcete povzbudit a chybí vám v okolí dobrá kamarádka, pak ji tahle knížka aspoň chvíli nahradí.

Další zajímavou knížku pro maminky jsme dostali z vydavatelství Návrat domů, která se jmenuje „Rodičovství s láskou a logikou“. Napsali ji Foster W. Cline, Jim Fay. Dívá se na výchovu jako spolupráci rodiče s dítětem, ve které nejde o moc a výhru, ale o to, učinit vzájemné spolubytí snesitelným. Staví na domluvě a mos láskou a logikoužnosti volby různých variant, a ta, kterou dítě zvolí, pak má svoje důsledky. Moc se mi líbil příklad, jak zlobivé každodenně se hašteřící děti v autě maminka vysadí a nechá je jít zbytek cesty pěšky – po tajné domluvě s kamarádkou, která jde nenápadně za nimi, aby na ně dohlédla. Takovou lekci pak už nikdy nezapomenou. Nelíbí se mi nápad autorů v každé možné situaci dítěti nabízet a vymýšlet varianty – neměla bych na to určitě ani trpělivost, ani fantazii, ale líbí se mi důraz na důslednost a laskavou pevnost. Pokud pro sebe jako rodiče hledáte novou výchovnou inspiraci, jak s dětmi nebojovat o moc, pak knížka „Rodičovství s láskou a logikou“ stojí za přečtení. Vydal Návrat domů v roce 2014 a je u nich stále k dostání.

ČTENÍ NA DOBU SVATOPOSTNÍ:

„Všedníživot s duchem žvot s Duchem svatým“ od Paulínek – autorka francouzska Odile Haumonté, maminka pěti dětí a autorka mnoha knížek. Velice praktickým a živým způsobem ukazuje jak vypadají ve všedním životě dary ducha svatého, jak na nás působí a oživuje. Povzbudivé čtení pro maminky na svatodušní dobu vydaly Paulínky v roce 2018. Jestli chcete maminky načerpat sílu, radost, odvahu, trpělivost, sáhněte určitě po téhle knížce „Všední život s duchem svatým“.

dalsi-vypraveni-nejen-pro-teofila

A druhý titul pro rodiny s dětmi jsou Janem Bártou vyprávěné příběhy z Bible "Další vyprávění nejen pro Teofila".

POZVÁNKA NA AKCI "TÝDEN PRO RODINU":

V sobotu 11. května startuje Týden pro rodinu, v rámci kterého se brněnský Rodinný svaz ČR rozhodl mluvit především o tom, jak důležitá je práce, kterou rodiče doma odvádí a jak se v české společnosti často podceňuje. Aby svaz ukázal, jak je práce rodiče, který je doma s dětmi, cenná, přepočetl jednotlivé činnosti na komerční ceny a dospěl k částce 51 000 Kč.  
 
Podrobnosti o tom, co Rodinný svaz v rámci Týdne pro rodiny chystá a jaká je hodnota rodiny, se DSCN1850dočtete na jejich vlastním webu. Můžete si vyplnit doma jejich dotazník, který má spoustu materiálu k zamyšlení. můžete navštívit některou z jejich akcí. Určitě se něco bude dít i ve vašem okolí! 

 

PRO ZASMÁNÍ:

PUBERTA ANEB DESET RAD JAK PŘEŽÍT TOTO OBDOBÍ...

  1. Pijte střídmě, leč pravidelně. Jedině tak lze pubertu dítěte ve zdraví přežít.
  2. Mějte své pubertální potomky přese všechno jejich vyvádění rádi.
  3. Mluví-li s vámi, ihned ochotně naslouchejte. Nemluví-li s vámi, vydržte to a nedorážejte.
  4. Odpusťte si řeči o tom, jací jste byli, když vám bylo „náct“. Jestli jste byli lepší, co je komu do toho. Jestli jste byli stejní, tak co se divíte!
  5. Chvalte své nejisté dospívající. Neříkejte, že není zač, něco se vždycky najde. Kdo hledá, najde! Byť by to mělo být jen úhledně sklopené záchodové prkénko.
  6. Buďte s nimi v každou chvíli, kdy o to stojí. A jestli o to ještě pořád stojí, pak si vůbecsrdce_slova nestojíte špatně.
  7. Dopřejte jim soukromí. Nezkoumejte mobil, nelustrujte maily, neotvírejte dveře bez klepání, na to byl čas do jedenácti let. Nebo počítejte s tím, že budete ze života potomků vykázáni.
  8. Tu a tam se opatrně porozhlédněte, kde je právě máte. Co když po pátém rumu nemůžou trefit domů? Jedna SMS zpráva o pěti slovech, když potomek pobývá z měsíc v buši, bohatě stačí, abyste si jako rodič mohli připadat velice úspěšní.
  9. Vězte, že každá trampota má svou mez a i ta vaše puberta jednou skončí.
  10. Poslední, ale nejdůležitější pravidlo. Nezabíjejte je! Pamatujte na to, kolik už vás miláčci stáli peněz, potu a slzí!

Pokud vás toto desatero poněkud zneklidnilo místo uklidnilo, doporučuji k prostudování stránky, kde je moc pěkně shrnuté, co puberta u dětí obnáší, k čemu je dobrá a jak se projevuje i na duchovní úrovni. Je to web církve adventistů sedmého dne, ale právě jejich materiál o pubertě je moc pěkný.