Doprovázení nového života

Doprovázení nového života

Pořad v souvislostech


Devátý prázdninový magazín - doprovázení nového života
Budeme vysílat

Modlit se s rodinou
Kafemlýnek
Vysílali jsme


Nejčastější příčiny rozvodů

Nejčastější příčiny rozvodů

Manželské večery po brněnsku
Audioarchiv
29. srpna 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Opět téma pořadu pro maminky s dětmi Kafemlýnek, i když rozhovor s dulou Janou Markovou o asistování u porodu natočil kolega Petr Kronika.

Proti dřívějším názorům o nutnosti zachování naprosto sterilního prostředí při porodech se teď v porodní praxi preferuje i psychická a vztahová stránka věci. U narození dítěte může být přítomen otec a také doprovázející osoba - dula. Co je jejím úkolem a proč by u porodu mohla a měla být se dozvíte právě z rozhovoru natočeného ve studiu Jan Neumann v Českých Budějovicích. Za povšimnutí stojí citlivost otázek redaktora, který sám u porodu nikdy nebyl, ale projevil úžasný respekt k téhle situaci. Porod je velice přirozený proces nebo - nahlíženo zvenčí - veliký zázrak. Pojďte se spolu s námi dozvědět víc o ženách, které tomutu zázraku napomáhají.

Další letní magazín Kafemlýnku bude mít tentokrát na starosti Ivana Horáková, která přinese pozvánky, recept na jemný tvarohový koláč, fejeton upoutávku na zajímavé čtení.

FEJETON:
Bůh mě povolal
Bůh mě povolal k životu na zemi. Nemohu za to, že jsem zde. Nevybrala jsem si své ženství, rodinu, vlastnosti ani sklony. Z nějakého důvodu je pro Pána výhodnější, že žiji, než že bych zena_samotanebyla. Zavolal mě na cestu, kterou nešel nikdo jiný a nikdo jí už ani nepůjde. To, kým jsem, vztahy, které žiji, nebude žít nikdo jiný a dobro, které uskutečním nebo lásku, kterou rozdám, nedá nikdo jiný. Jsem tak součástí nevysvětlitelného Božího přání, které chce on, ve spolupráci se mnou, naplnit.
Bůh nás nenechává žít jen s tím, co do nás vložil na počátku, ale opětovně přichází s dary a milostmi, díky nimž úspěšně dosáhneme cíle. Nesoudí nás kvůli našemu hříšnému původu, ale počítá s naší konečnosti, a to ve všech směrech. On je tím, kdo dovršuje naše započatá dobrá díla, je tím, kdo žehná jakoby z povzdálí a současně se s upřímným zájmem podílí na našem pádůplném snažení. Je to Bůh, který chce, abychom k němu volali právě proto, že nacházíme hranice sebe sama. Touží se s námi na těchto hranicích setkat a zvát nás do svého podivuhodného světa nekonečných možností.
Bůh mě pozval žít můj život. Jsem mu vděčná a ačkoli často narážím na vlastní hranice, překračuji jako svatý Petr loďku svých omezení a ráda se vydávám na dobrodružnou cestu po hladině života k Němu.

TIPY NA ČTENÍ:

Zkušenost čerstvých a dlouholetých maminek se velice liší. Na začátku je nad miminkem únava, radost, přizpůsobování se a pak bohatost zážiků. Jak dítě roste, objevujeme navzájem jací jsme – my rodiče a naše děti. Když děťátko doroste tak, že už si hledíme do očí, musíme stahovat ochranné ruce, jen sledovat, zvažovat a zpovzdálí se účastnit jeho samostanosti. Jedno ale zůstává vždycky společné. Modlitba nad dítětem. Ať už před jeho narozením, nebo nad postýlkou, později společně a pak zase z dálky.

Zajímavým průvodcem pro rodiče, kteří už mají děti samostatné, je knížka naší oblíbené Kafemlýnkové autorky Stormie Omartinaové. Tato se jmenuje "Síla modlitby za vaše dospělé děti". Ukazuje nám cestu tam, kde už naše slova ani činy nejsou nic platné a přece chceme být dětem oporou, jistotou a pomocí. Autorka na vlastní modlitební zkušnosti radí, jak se modlit za duchovní život dětí, čistotu srdce, volbu povolání, výběr partnerů nebo nalezení práce. Za to, aby uměly dobře rozeznávat, co k nim přichází, aby se nebály. Za jejich zdraví, udržování vztahů a schopnost zvládnout v&scar on;echna náročná životní období. Každá kapitola je zaměřená na nějakou životní oblast dítěte s nápady a myšlenkymi, které vedou k modlitbě. Knížku "Síla modlitby za vaše dospělé děti"  vydaly Paulínky v roce 2017.

 

Druhá dnešní výhra je spíš než knížka takový svazeček z jara tohoto roku. Autor Tomáš Gráf a ilustrátor Bohumil Fencl vydali v nakladatelství Fragment mapky souhvězdí, které se dají pozorovat u nás v Česku na noční obloze celý rok. Vybrali dvacet známých světelných útvarů, které se může naučit rozeznat rodič s dítětem během jednotlivých ročních období. Samozřejmě, že astronomové by nás s takovám pozorováním v době složitých a přesných přístrojů i navigací "poslali k šípku", ale pro společně strávené chvíle s dětmi je pozorování hvězd krásná zábava. Pokud byste se chtěli pozor ování noční oblohy takhle věnovat, hledejte soubor jednoduchých mapek s názvem" Noční obloha od jara do zimy" z vydavatelství Fragment.

 

Třetí knížka, kterou tu máme je příběh holčičky Veroniky, které se říká právem Zlobidlo a napsla ho Lenka Rožnovská. Veronika má spoustu nápadů a bohužel i energie, s jakou se pouští do jejich uskutečňování. A jednou se jí stane neuvěřitelná věc – přijede k babičce na prázdniny a nic jí tam není vhod až do chvíle, kdy si pohraje s hodinami a z babičky a maminky se naráz stanou malé holčičky. Zkuste si představit, jaká je to pak mela. Naštěstí se hodiny podaří spravit. Legrační příběh ke společnému čtení nebo pro začínající čtenářky. "Veronika zlobidlo", Lenka Rožnovská.