Druhý prázdninový magazín - volný čas s dětmi

Druhý prázdninový magazín - volný čas s dětmi

Pořad v souvislostech


Druhý prázdninový magazín - Volný čas s dětmi a rizika internetu
Budeme vysílat

Modlit se s rodinou
Kafemlýnek
Vysílali jsme


Nejčastější příčiny rozvodů

Nejčastější příčiny rozvodů

Manželské večery po brněnsku
Audioarchiv
7. července 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Děti tráví spoustu volného času na internetu, a tak uslyšíte další část vzdělávacího cyklu o jeho rizících, ale také tipy na to, jak strávit čas společně a zajímavě.

Místo klasického Kafemlýnkového rozhovoru vás dnes čeká další díl vzdělávacího cyklu o tom, co skrývá internet. Uslyšíte o falešných profilech na Facebooku, o rizikových profilech dětí mladších 13 let. Hovořit bude s redaktorem Markem Chvátelem lektor Kamil Kopecký zna-houbach internetového portálu e-bezpečí. Čekají vás tipy na trávení volného času s dětmi, recept a nějaká ta pozvánka.

TIPY NA KNÍŽKY:

Náš první knižní tip na to, jak zabavit děti ve volném čase, se jmenuje „Herbář pro děti“ a přišel k nám z vydavatelství Albatros. Autorem knížky je Oldřich Růžička, ale velký kus práce musely odvést i dvě ilustrátorky, které společně a autorem zpracovaly 15 běžně se vyskytujících rostlinek kolem nás. První z nich je pampeliška, pak zahradní – třeba řeřicha, jahodník, dobromysl, kopretina, keře jako bez, ostružiník, růže nebo borůvka a ze stromů lípa. herbářKaždé rostlině je věnovaná dvojstránka s popisem, místy výskytu, zajímavostmi, ilustrací jak vypadá nebo co se z ní dá uvařit k jídlu nebo pití. Uprostřed dvojstrany je otvírací fólie s kartou z tvrdého papíru, kam se dá nalepit a pak vložit vlastnoručně venku nasbíraný vylisovaný stonek s květem nebo list. Pokud si nejste jistí, jak se to dělá, na předsádce knížky je přesný návod sběru, sušení i lisování. Knížka „Herbář pro děti“ vás inspiruje ke společnému čtení, výpravám do okolí s hledáním té správné rostlinky, sušení i výrobě dobrot – třeba salátu z čekanky, mátového sirupu nebo lipových bonbónů proti kašli. Myslíme si, že pro prázdniny je jako stvořená.

Druhý tip je na knížku, kterou ocení všichni, kdo se připravují s dětmi na tábor v přírodě. Jmenuje se „Hurá na tábor“ a vyšla v Portálu. Zkušený autor Jiří Červinka sestavil jakéhosi průvodce pro ty, kdo letní tábor teprve chystají. Shrnul svoje letité zkušenosti, postřehy i nápady do kapitol jak založit tábornické místo, kde k tomu najít praktické informace, s kým se domluvit, kde sehnat povolení k táboření, jak spolupracovat s místními nebo jaké náměty pro táborový program vybrat. Nechybí ani konkrétní návody, čím místo pro táboření v přírodě vybavit, jak si vyrobit hry a hračky z přírodnin, z čeho vařit, jak si vyrobit hurá táborjednoduchý nábytek a nezbytné vybavení. Mně zaujala kapitola, kterou v jiných knížkách nenajdete. Má příhodný název „jak se vyhnout blamáži“ a dočtete se v ní, co způsobí nepřipravený program a prostředí, nevhodné nástroje nebo špatné chování v přírodě a jak se vyhnout nebezpečí konfliktů mezi dětmi, vedoucími nebo s okolím. Nechybí náměty na vyzkoušené hry a dobrodružné výpravy. I když už máte tábor v přírodě nachystaný nebo rozjetý, možná i tak oceníte dobré autorovy nápady a vychytávky.Hodit se vám bude její prolistování i v případě, že hodláte stanovat venku na zahradě a vařit guláš v kotlíku - zvlášť, jestli jste to ještě nikdy nedělali.

A do třetice náměty pro ty, kdo třeba musí zůstat nějaký čas doma ve městě a jeho děti baví přemýšlet o tom, co a jak jezdí po silnici. Jednak můžete s menšími dětmi vystříhat z letáků auta, kola nebo autobusy a náklaďáky, nalepit na kartičky a pak vyrazit na procházku, jestli něco podobného nepojede v okolí. Stejně tak se dají vyrobit kartičky s dopravními značkami – jsou jednoduché a barevné a dají se dobře hledat i během delší cesty autem – můžete jejich hledání i bodovat.

S většími dětmi můžete na volném plácku nakreslit křídou nebo vyrýt do hlíny nějakou dráhu pro odrážedla či malá kola s jednoduchými překážkami – jízda po prkně nebo přes písek či klacíky není úplně jednoduchá. A s dětmi, co už chodily do školy, pak můžete prohlížet a dopravnívyplňovat sešity dopravní výchovy. My už jsme v Kafemlýnku představovali stolní hru „Dávej bacha“ a také zmíněné sešity z nakladatelství Fragment „Dopravní výchova pro 3. a 4. třídu“, kde najdete pracovní listy, aktivity i vysvětlující texty. Existuje ovšem i sešit „Dopravní výchovy pro předškoláky“, který vydal Besip a další materiály, které najdete na internetu. Tak ať se zabavíte!