Jak to chodí ve škole, když je jaro

Jak to chodí ve škole, když je jaro

Pořad v souvislostech


Jak to chodí ve škole
Budeme vysílat

Když prarodiče stárnou
Když prarodiče stárnou
Příprava na misijní měsíc říjen
Vysílali jsme


Knížky do kostela

Knížky do kostela

Ekologická výchova dětí
Audioarchiv
11. března 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Období zápisů, dnů otevřených dveří, přijímaček nebo na středních školách maturit. Jak to vypadá na základní církevní škole zjistí Adriana Růžičková 12. března 2019.

Hostem bude Mgr. Pavlína Vojtěchová, ředitelka Cyrilometodějské církevní základní školy. Ptát se budeme, co všechno tato škola nabízí, jak se liší od státní školy a jaký je důvod k zavedení školného. Pozveme na den otevřených dveří školy, budeme mluvit o tom, co všechno je potřeba k zápisu do 1. tříd - jaká kritéria.by měly děti splnít, aby byly přijaty.

Škola se mimi jiné zapojila do projektu hnutí Mary´s Meals - děti připravují s rodiči školní batůžek s obsahem pro děti z Malawi, které by jinak školní výbavů neměly vůbec. Pomájá žákům uvědomit si těžkou situaci jiných dětí a budovat životní hodnoty. Další projekt tu bude zaměřený na plýtvání obědy ve školní jídelně. Děti často vrací jídlo. Aby měly větší motivaci, za každý dojedený oběd získají příspěvek (obrázek v dané hodnotě) a touto částkou přispějí na ˇkonto Mary´s Meals.

Nebude chybět jako obvykle představení knížek a soutěž o ně.

KNIŽNÍ TIPY KAFEMLÝNKU:

První knížka pro děti přišla z Grady a měla by potěšit děti, které baví historie. Autorka Veronika Válková podle zahraniční inspirace píše cyklus příběhů dvanáctileté dívkkouzelný atlasy jménem Barbora, která objevila na půdě kouzelný dějepisný atlas, díky kterému se může přenést v čase. V dílu nazvaném „Vznik ČSR 1918 – velezrada se trestá“ prožije nějaký čas ve středostavovské rodině, která prožívá konec 1. světové války a divoké události vzniku republiky. Pokud máte doma dítě, které má rádo dobrodružství a historii, můžete si společně prohlédnout stránky www.kouzelnyatlas.cz. Knížku z cyklu Kouzelný atlas putování časem – Vznik Československa 1918 vydala Grada v edici Bambook [bambuk] v roce 2018.

Druhá knížka je čtení spíš pro větší kluky bez rozdílu věku, protože popisuje vývoj různých technologií a vynálezů od aut přes elektřinu, stavby mostů, letadel nebo raketoplánů až po nápaVELKÁ KNIHAdy na různé domácí pokusy nebo stavby. Jmenuje se „Velká kniha mladého technika“ a vydal ji v roce 2018 v Edice Albatros Media. Autorem velké knihy mladého technika je popularizátor vědy, bývalý učitel Radek Chajda, kterého možná znáte z televizních pořadů o technice pro děti a mládež. Velice přehledně a názorně v každé kapitole shromáždil informace z historie, doplnil fotografiemi a na závěr kapitoly přidává pokus k ověření – třeba pohánění papírového auta nafouknutí balónkem, stavba visutého mostu z nití nebo mostu ze špejlí bez spojů či helikoptéry z korkového špuntu. Zábava pro technicky nadané kluky jakéhokoliv věku, ideální pro dědečky s vnoučaty.

A třetí výhra by mohla potěšit rodiče, co už mají doma z malého dítěte velkého maturanta a rádi by s ním procvičili český jazyk a literaturu. Právě tomu vychází vstříc také vydavatelstmaturitaví Grada, které vydalo cvičebnici s názvem „Maturita z českého jazyka a literatury“. Autor Michal Martoch vybral 50 známých českých nebo světových literárních děl a na známém modelu testu státní maturitní zkoušky pomáhá udělat jejich rozbor. Na rubové straně pak uvádí správné řešení zadaných úkolů. Maturanti si tak mohou vyzkoušet porozumět textům, zasadit je správně do kontextu, zopakují si literární pojmy. Protože si každá škola sama stanovuje soubor 60 literárních titulů, asi tam studenti nenajdou všechny, které jim škola předepsala, ale určitě část ano a mohou si na připravených testech od autora vyzkoušet, jak by úkol zvládli. Grada 2018.