Jak vidí prázdniny děti

Jak vidí prázdniny děti

Pořad v souvislostech


Jak prázdniny vidí naše děti
Budeme vysílat

Pomalá móda jako životní styl
Rodičovské role a výchova
Rodičovské role a výchova
Vysílali jsme


Pomalá móda jako životní styl

Odpočinkový letní čas

Odpočinkový letní čas
Audioarchiv
21. června 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Už nám klepou na dveře... Těšíme se nebo máme obavy z toho, jak zvládnout čas, kdy jsou děti pořád doma? Kafemlýnek 25. 6. 2019

Tentokrát bude Kafemlýnek opravdu plný hostů. Kromě Adriany Růžičkové, Ivany Horákové a Ireny Kintrové přijdou povídat o svých prázdninách děti Viktorka, Terezka, Šimon, Mpřed prázdninami společnýatouš a Violka. Uslyšíme, jaký byl školní rok, co je na prázdninách nejlepší, jaké mají děti plány a také jak by vypadaly jejich prázdniny snů.

TIPY NA PRÁZDNINOVÉ ČTENÍ!

Pro výlety s dětmi do lesa, do přírody vůbec se pro nejmladší děti hodí krásná knížka ptaci-nasich-lesus tvrdými listy a zvukovým doprovodem - leporelo "Ptáci našich lesů", kterou vydala "Edika" pod Albatros Media. Najdete v ní nejběžnější druhy ptáků s výrazným hlasovým projevem, který lze snadněji identifikovat. Děti v batolecím věku určitě bude bavit znovu a znovu mačkat ikony s obrázky jednotlivých druhů ptáků, aby jim "pěkně zazpívali". Leporelo "Ptáci našich lesů" navazuje na leporelo "Ptáci našich zahrad". Možná by knížka potěšila i prarodiče, kteří se zajímají o svět kolem a vrtá jim hlavou, jací opeřenci létají kolem.

Druhý knižní tip je čtení zejména pro holky, protože hlavní hrdinka se jmenuje Anna, která bydlí v Zeleném domě. Je to sirotek a od ostatních dětí se liší zejména obrovskou fantazií a ryšavými vlasy. Jak saanna-z-avonleami tušíte, oba tyto rysy jsou zdrojem neustálého Annina trápení a sklonu dostávat se do nejrůznějších průšvihů a patálií. Anna má ale jedno velké štěstí - přivlastní si ji dva staří lidé, kteří ji mají opravdu rádi. Díky tom může z Anny vyrůst úžasná dívka. Klasický příběh Lucy Maud Montgomeryové vyšel v novém překladu v Albatrosu. Mám tu druhý díl, novinku s názvem "Anna z Avonlea". Hlavní hrdinka se po střední škole (akademii) vrátila domů a půjde učit do školy malé děti. Čeká ji spousta těžkostí, ale také legrace a nových zkušeností. Krásný, laskavý příběh o světě, ve kterém dobré vztahy znamenají hodně.

Knížku, kterou jsme vybrali zejména pro kluky, možná všichni znáte, je také už klasikou, ale zahada-hlavolamuteď ji najdete v novém zpracování. "Záhada hlavolama" Jaroslava Foglara. Autorem více než povedených ilustrací je Jiří Grus a přesně vystihuje podobu příběhu, jakou si pamatujeme z komiksu "Rychlé šípy". Dobrodružný příběh. Letošní novinka z Albatrosu a první díl trilogie vyprávění O Stínadlech.

Maminkám bychom z Kafemlýnku doporučili knížku s nápady pro výTvoříme hryrobu a šití her a hraček "Tvoříme hry" pro děti a s dětmi, vydal CPress pod Albatros Media 2019. Autorka Nadia Michotová rozpracovala dvacet nápadů, jak ušít z filcu nějaký výrobek, kdy maminka tvoří, děti mohou pohámat a vznikne něco nového, s čím by se dalo hrát. Pro tvořivé maminky, které rády šijí.

Pro tatínky tu máme tip na knížku novináře a lektora Pavla Bajera, který vedl rozhovor s psychiatrem Robertem Dojčárem. Knížce dali název "Po po-proudu-plavou-jenom-chciple-rybyproudu plavou jenom chcíplé ryby" , a vydali ji čerstvě v Karmelitánském nakladatelství. Dočtete se v ní jakou životní cestu má MUDr. Dojčár za sebou, jak si poctivě hledá své místo, buduje vztahy a zároveň poctivě zápasí o fungování rodiny i život z víry. Upřímný i vtipný a zajímavý rozhovor.

 

TIPY NA AKCE:

I letos o prázdninách v brněnském Centru naděje a pomoci nabízejí kurz pro dospívající dívky ve věku 12 -18 let s názvem „Být sama sebou“, letos dvakrát. První v termínu od 8. Do 12. července a druhý poslední týden v srpnu od 26. 30. Každý všední den od devíti do půl druhé v Cenapu na Vodní ulici proběhnou přednášky, sebepoznávací workshopy, praktické ukázky oblékání i líčení. Cílem kurzu „Být sama sebou“ je posílit zdravé sebevědomí dívekVíce informací najdete na webu cenap.cz/byt-sama-sebou.

Centrum podpory rodin Ruth v Třebíči se zaměřuje na posílení rodinných a mezigeneračních vztahů, takže pořádají o prázdninách třídenní Putování proti proudu času pro děti, rodiče a prarodiče ve dvou termínech od 6 do 8 září. Program trvá od půl deváté do půl páté odpoledne, tématem jsou pravěký způsob života, rytíři a nakonec výlet po železnici. Účastníci mohou přijít i na jeden den, na program je potřeba se přihlásit do 19. července v třebíčské Charitě. Putování proti proudu času od 9 do 8/8 v Třebíči.

Pro rodiny na letošní léto připravili v Centru pro rodiny Olomouc aktivitu „Prázdninová cestička k Bohu", podrobné informace jsou na odkaze: http://www.rodinnyzivot.cz/?q=node/630. Kromě "papírové" cestičky je připravena mobilní aplikace, kterou lze stáhnout na Google Play se stejným názvem Prázdninová cestička k Bohu. Bude obsahovat povzbudivé myšlenky, písničky, modlitby, nedělní evangelia se zamyšlením a kvízem, příběh pro děti či přednášku pro rodiče... Bude možnost také vyfotit kostel a přes aplikaci poslat do soutěže.