Kafemlýnek: Letohrátky Český Krumlov

Kafemlýnek: Letohrátky Český Krumlov

Pořad v souvislostech


Letohrátky Český Krumlov
Budeme vysílat

Knížky do kostela
Když prarodiče stárnou
Když prarodiče stárnou
Vysílali jsme


Knížky do kostela

Ekologická výchova dětí

Ekologická výchova dětí
Audioarchiv
10. února 2019 Kafemlýnek, Studio Jan Autor: Jitka Skřičková

V úterním Kafemlýnku s datem 12.2.2019 nabídneme od 9 hodin jak reportáž – sestřih z asi padesáti minutové lekce pro malou skupinu dětí, tak i rozhovorKateřinou Vágaiovou, která kurz Letohrátky s batolátky vymyslela a vede. 

letohratky_zviratkaBěhem relace budeme povídat s autorkou celého projektu o tom, jak kurz vznikal, probíhá a co vše poskytuje. Nabídneme také atmosféru jedné z lekcí zaměřené na poznávání domácích mazlíčků, kterou během natáčení v listopadu 2018 vedla Helena Ihnatoliová. Průběh a smysl hodiny Kateřina Vágaiová samozřejmě shrne a vysvětlí.letohratky_logo

 

letohratky_aktivityLetohrátky s batolátky se inspirují Montessori pedagogikou a nabízejí rozvoj všech smyslů dítěte. Spousta kurzů se zaměřuje na hrubou a jemnou motoriku, čili veškerý pohyb těla a procvičování rukou – pomocí kreslení, vyrábění, třídění věcí a dále třeba muzicírování. Málokde ovšem dítě může za pomoci maminky procvičit současně se zmíněnými aktivitami i svůj čich a chuť. Přitom jak víme, malé děti velice rády vše poznávají očicháváním a ochutnáváním všeho možného i nemožného. Právě proto se v Kafemlýnku podíváme, jak je možné zapojit všech pět smyslů během ani ne hodiny.

Protože pořad vznikal v předstihu v jihočeském studiu Jan Neumann, nebude pro vás, posluchače, výjimečně kontaktní, nebudete moci určovat jeho průběh. Přesto jsme ale pro vás připravili anketní otázku, na kterou budete moci odpovídat, a zároveň "klání" o tři krásné knihy. Obojí vyhlásíme před začátkem relace, takže pokud si chcete zasoutěžit, nalaďte své přijímače včas. Jestliže se budete chtít zeptat na cokoliv k pořadu, nebo něco okomentovat, s chutí vše napište na e-mail jan@proglas.cz a Jitka Skřičková vám obratem odpoví.

Pro Kafemlýnek připravila a na slyšenou se těší Jitka Skřičková, technicky spolupracoval Jaroslav Topinka.  

TIPY NA KNÍŽKY:

Pro rodiče, kteří vidí na svých dětech, jak těžko se jim navazuje kontakt s ostatními dětmi. Jmenuje se „100 her k rozvoji sebeúcty a sociálních kompetencí“ a vydal ji Portál v roce 2018. Autorka Rosemarie Portmann pracovala jako školní psycholog a všímala si, jak některé děti potřebují povzbuzení a potvrzení své osobnosti, aby se vůbec dokázaly projevit. Její hry jsou většinou s minimem pomůcek, založené na tom, že si u d100-her-pro-rozvoj-sebeduvery-a-socialnich-kompetenciětí společně něčeho všímáme, oceňujeme to, a snažíme se to nahlas vyjádřit. Pro větší přehlednost, jsou hry rozdělené podle cílů, ke kterým směřují – tedy hry k posílení sebedůvěry dítěte, k zapojení do skupiny, na seznámení, kde zvládání konfliktů, ke vcítění do druhých a podobně. Knížka určitě může inspirovat vaše rodinné večery, dovolenou nebo i práci s dětmi v náboženství nebo nějaké dětské skupině. Za Kafemlýnek dáváme deset bodů. Rosemarie Portmann - knížka s trochu složitým názvem: „100 her k rozvoji sebeúcty a sociálních kompetencí“, Portál 2018.

Druhá knížka je zajímavým výletem do světa stavění domů paláců kostelů a dalších budov, do smělých projektů i historie. Vydal ji vloni Albatros a jmenuje se „Příběhy staveb“. Autoři Štěpánka Sekaninová a Jakub Cenkl vymysleli dva průvodce z říše zvířat – čápa Filipa, který se snaží postavit si co nejlepší hnízdo a žabáka Skoka, který ví snad úplně všechno a pozve čápa na prohlídku letem světem, aby omrkli, jak umí hnízdit lidská konkurence. Pribehy_staveb_tNavštíví spolu historická místa – Egypt a jeho pyramidy, chrám v Cařihradu, palác Alhambra v Granadě, ale třeba i Eiffelovu věž, mrakodrap Burdž Chalífa nebo vilu Tugendhat v Brně. Pokud se k jejich bláznivým výletům s dětmi připojíte, navštívíte opravdu všechny zajímavé stavby široko daleko. Knížka „Příběhy staveb“ Štěpánky Sekaninové a Jakuba Cenkla je plná obrázku, s menším množstvím textů, vhodná ke čtení s mladšími školními dětmi. Vydal Albatros  Media 2018. A ještě poznámka dítěte, které ji četlo – nevynechte prosím čtení úvodu, jinak nebudete moc dobře chápat, proč se knížkou o zajímavých stavbách poflakuje na každé dvojstraně čáp a žabák.

První knížka potěší ty rodiče, kteří mají rádi folklór a zejména Hradišťan. Ve sprubínkoolupráci s Jiřinou Rákosníkovou vznikly tři originální knížky plné říkadel, písniček a krásných ilustrací Jana Kudláčková. První se jmenovala „Hrajeme si u maminky“ druhá „Ten vánoční čas“ a třetí, kterou dnes někdo z vás může vyhrát má název „Studánko Rubínko“ a její součástí je i hudební CD. Název knížky inspirovala hudebně melodramatická skladba Bohuslava Martinů a provede děti i jejich rodiče krásně jarním obdobím, na které už se teď v půlce února těšíme. Knížku Studánko Rubínko vydal Vyšehrad.