Když dítě nepřichází...

Když dítě nepřichází...

Pořad v souvislostech


Nechtěná neplodnost
Budeme vysílat

Když prarodiče stárnou
Když prarodiče stárnou
Příprava na misijní měsíc říjen
Vysílali jsme


Knížky do kostela

Knížky do kostela

Ekologická výchova dětí
Audioarchiv
16. listopadu 2018 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Žijeme v časech, které jsou štědré na materiální statky, přesto se lehce může stát, že nám něco podstatného chybí. Jak si poradit v situaci, kdy chceme rodinu a dítě nepřichází? Kafemlýnek na stále aktuální téma 20. listopadu 2018.

Pokrok vědy je tak veliký, že bezdětným rodičovským párům nabízí lékaři jako způsob "léčby" zcela umělé laboratorní oplodnění - "asistovanou reprodukci". Málokdo z odborníků poctivě přizná jak obrovská etická dilemata takový krok provází, kolik ze vzniklých "zárodků" následkem výběru zahyne, jaká traumata se mohou projevit a také jaká zdravotní rizika sebou tato volba přináší. Ale... tváří v tvář utrápeným manželům s napohled neviditelnou těžkou bolestí z nepřítomnosti dítěte je dobré hledat způsoby, jak splnit jejich přání bezmiminko_ruka nutnosti porušit přikázání života i svědomí daného Bohem. Pozvali jsme opět lékařku Mudr. Ludmilu Lázničkovou, která vede v Brně Centrum Naděje a pomoci, které se právě cestami k naplněnému rodičovství (bez nutnosti podstoupit umělé zákroky) zabývá. Rozhovor s ní přiraví v Kafemlýnku nová členka týmu Lucie Švestková.

Nebudou chybět tipy na knížky a soutěž o ně.

Kafemlýnek 20. 11. 2018 bude naposledy začínat v 9,30, o týden později už podle nového schématu začne vysílání pořadu pro maminky s dětmi už v 9,00.

TIPY Nlaska-v-manzelstviA KNÍŽKY A POZVÁNKA:

Jako krásná minipříprava na vánoce nebo pro radost může sloužit útlá knížečka z Karmelitánského nakladatelství, která vyšla jako výklad Velepísně lásky ze 4. kapitoly exhortace Amoris laetitia. Výklad papeže Františka má osvětlil, povzbudit a posílit vztah manželství, takže se tak jmenuje i tahle knížečka „Láska v manželství“. Má osmdesát stráneček kapesního formátu a povzbudí všechny, kdo do s manželstvím myslí vážně. Knížečka „Láska v manželství“ od papeže Františka, Karmelitánské nakladatelství 2017.

Druhý tip letošní nový adventní kalendář časopisu Duha, ve kterém je příběh na pokrfrantišek a jesličkyačování o prvních jesličkách, které postavil svatý František. U každého příběhu je dílek obrázku, který si děti mohou nalepit, aby nakonec vyšel obrázek celý. My budeme jednotlivé úryvky číst v našem vysílání každý všední den ráno v ranním zívačku, který ovšem v sobotu a neděli není, takže co nebude ve vysílání, najdete od 1. prosince v audioarchivu pod heslem „František a jesličky“.

Třetí je novinka z Fragmentu, kterou uvítají všechny tvořivé maminky s dětmi. pro šikuly 2Jmenuje se „Vánoční hrátky pro šikuly 2.“ – protože v loni vyšel první díl. Autoři s pomocí dětí vyráběli ze snadno dostupných materiálů – barevné a tvrdé papíry, sušené citrusy, přírodniny, papírové tácky, mašličky, lýko atd. jednoduché ozdoby, dekorace, které mohou sloužit jako dárky pro ty, komu chtějí děti udělat radost. Výtvarné pojetí je tu prosté, bez třpytek a složitostí, všechny náměty zkoušely děti. Doporučujeme jako výbornou inspiraci k zabavení nepokojného potomstva před vánoci. 

A čtvrtý tip je novinka také z Fragmentu pod AlbatrosMedia, která se jmenuje „Kukouzelny-kalendarkův kouzelný kalendář“. Napsala ji Ladislava Horová. Určitě udělá radost malým předškolákům či prvňáčkům. Vyprávění začíná po vánocích, kdy malý Kuba sedí doma a nudí se. Kouzlem se ovšem seznámí s partou skřítků, kteří dokážou uvařit pěkný den. Díky nim je každá chvíle krátká. Veselé čtení pro menší děti, které mají rády pohádky. „Kubíkův kouzelný kalendář“ Fragment 2018.

POZVÁNKA:

Milovníci knih, kteří to nemají daleko do Brna, by mohli 1. prosince 2018 zavítat do Místodržitelského paláce a kina Scala na Moravském náměstí, a to na festival dětských knih a umění „Baldur“. Pokud to nevíte, jako dřív já, Baldur je název malého nakladatelství, čtenářkakterý spolu s Artmapem festival pořádá. Pozvali řadu malých nakladatelství s produkcí pro děti, otevřou výtvarné dílny pro ně, a samozřejmě nabídnou záplavu krásných knížek, které v obchodech tak snadno nenajdete.