Knížky pro děti do kostela

Knížky pro děti do kostela

Pořad v souvislostech


Knížky do kostela
Budeme vysílat

Černobílé prázdniny s knížkou
Černobílé prázdniny s knížkou
Prázdninový magazín
Vysílali jsme


Jak prázdniny vidí naše děti

Jak prázdniny vidí naše děti

Modrá linka pomáhá už 25 let
Audioarchiv
17. května 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Kafemlýnek přinese rozhovor s autorkou sešitu "Pokoj vám" a také dalších pět tipů na knížky, o které se bude soutěžit 21. května 2019.

K rozhovoru pozval Martin Weisbauer autorku průvodce mší svatou "Pokoj vám" Olgu Tenkovou a probírá s ní stránku po stránce její projekt, který velice zajímavým způsobem propojuje části mše svaté s místy, kde žijeme, bydlíme, pobýváme. Propojuje zkušenost dětí z obyčejných situací s vhledem do toho, co se děje v kostele... Děti s pomocí obrázků lépe pochopí, co se děje. Bohaté ilustrace umožňují další práci se sešitem - vyhledávání detailů, stejných prvků, podobností, rozdílů. Přiložené kartičky v tom také inspirují.

Zbývající čas Kafemlýnku věnujemepokoj-vam-pruvodce-msi-svatou představení dalších pěti knižních titulů, o které mohou posluchači soutěžit, když nám odpoví na otázku: "Osvědčila se vám při pobytu s dětmi v kostele nějaká knížka?". Připraví Irena Kintrová.

TIPY NA DALŠÍ KNÍŽKY:

zdravas-mariaŘada knížek Bruno Ferrero - výklad modlitby Otče Náš a Zdrávas Maria. Známý sběratel příběhů - kněz a salesián vybral vhodné příklady a vyprávění k jednotlivým prosbám, aby děti lépe pochopily, co se těmi slovy myslí. Ke společnému čtení i večerní modlitbě. Mladší děti.

"Misálek nejen pro děti". Pražská katechetka Marie Nedbalová ve spolupráci s nakladatelstvím Triton přivedla k životu projekt "Liturgie pro děti" a ze stejného zdroje pak vyšel nový typ Misálku - tedy průvodce mší svatou. V přiložené metodice rodiče i katecheté najdou vysvětlení, doplnění, způsoby, jak s knížkou pracovat. I misálek Nedbalovaleckterý dospělý může obnovit své základy a hledající nejsnáz pochopí hlavní principy naší víry. Mladší školáci do cca 12 let i více.

Existuje nepřeberné množství různých dětských biblí - s obrázky i příběhy, jen obrázkové, s úkoly, na tvrdém papíře, s okénky... Výborně o nich píše srovnání Ráchel Bícová na svém blogu - doporučuji přečíst a udělat si vlastní názor nebo si přečíst zkušenosti jiných rodičů. Rodičové, hledejte!

Zajímavá je svým zaměřením knížka "Dopis od milujícího otce", ve které autor Barry dopis od OtceAdams napsal fiktivní vzkazy "Boha Otce" dítěti na základě biblických citátů. Je to velice povzbudivé čtení, které může oslovit zejména děti, které jsou nejisté a potřebují slyšet mnohá ujištění o tom, že je my rodiče i sám Bůh Stvořitel máme rádi právě takové, jací jsou. Zpracováním se hodí pro mladší školní děti, ale možná by si ji potřebovali přečíst hlavně puberťáci...

Paulínky vydaly pro děti zatím dva sešity inspirované životyTerezka-Web svatých. "Terezka" - vyprávění o svaté Terezii z Lisieux, které napsala Zuzana Holasová a druhé vyprávění - "Misionářka lásky" o Matce Tereze, jehož autorkou je Kateřina Šťastná. Oba životopisy jsou rozdělené na kratší úseky a na jejich konci je pak inspirace k zamyšlení, splnění úkolu, porozumění. Velice zdařilé uvedení příkladu svatých do naší životní praxe. Ke společnému čtení s mladšími školáky.

DALŠÍ MATERIÁLY:

Pro předškolní děti existuje "Malý oslík" manželů Kupkových z Prahy. Na přední straně čtyři obrázky k evangeliu k vybarvení, vzadu hledání slov v písmenkové tabulce, další úkol.

Pro starší děti existuje "KANAN" manželů Civínových - tedy katecheze na neděli, která obsahuje dětem přístupnou formou podané evangelium; krátké zamyšlení; Kvíz, bludiště postava s biblínebo jiná hříčka; obrázek na vybarvení.

Sešitky na neděli pro celý církevní rok ve všech cyklech čtení z Bible (A, B, C) obsahují i sešitky katechetky Marie Nedbalové "Liturgie (je také) pro děti". Vydalo je nakladatelství Triton.