Letní magazín Kafemlýnku 27. června

Letní magazín Kafemlýnku 27. června

Pořad v souvislostech


Odpočinuté a krásné!
Budeme vysílat

Žena v politice - Marie Kousalová
Organizace "Na počátku"
Organizace "Na počátku"
Vysílali jsme


Žena v politice - Marie Kousalová

Emanuel - místo pro osamělé rodiče a jejich setkávání

Emanuel - místo pro osamělé rodiče a jejich setkávání
Audioarchiv
22. června 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Zvolily jsme si tentokrát jako téma dvě slova "odpčatá a krásná". Jak to spolu souvisí a co pro to můžeme udělat bude přemýšlet Ivana Horáková, Adriana Růžičková i Irena Kintrová.

Těšit se můžete na tradiční společné setkání všech tří autorek Kafemlýnku. Budeme uvažovat, hádat se i navzájem se neustále pošťuchovat v úvahách nad tím, jak prožít prázdniny s dětmi i bez nich. Jak si pro sebe najít čas na odpočinek a jak zabavit děti, když mají dlouhou chvíli, co společně podniknout. Recept bude na semínkové sušenky. A ke čtení knižní a poslechové novinky.

PRO TATÍNKY, CO RÁDI PLÁNUJÍ: Knížka "Výlety s dětmi na jižní a východní Moravě", kterou pro CPress připravila Eva Obůrková. Rodiče tu najdou popisy zajímavých míst, dětských center výletya parků, hradů a zámku, podzemní, rozhleden, koupališť, muzeí i zoologických zahrad. O prázdninách by bylo škoda sedět doma!

PRO TATÍNKY, KTEŘÍ RÁDI PŘEMÝŠLEJÍ: "Buď mužem" (Larry Richards). Knížka má podtitul Buď mužem - jakým Bůh chtěl, abys byl. Autor tu dynamicky nabádá muže, aby byli ve svém životním přístupu aktivní, uměli činit pokání, žít v pravdě i lásce, učit se moudrosti a svatosti. Je to čtení plné výzev a úkolů. Pro muže, kteří nejsou slaboši a cítí svou zodpovědnost.

PRO MAMINKY VE STRESU: Novinka z Portálu, kde najdou dobré nápady i jiní členové rodiny - "Jak se uklidnit bez jídla" od Susan Albers. Autorka je klinická psycholožka a k najak-se-uklidnit-bez-jidlapsání knížky plné povzbuzení, nápadů jak uklidnit rozbouřené emoce ji inspirovaly příběhy žen, které se potýkají se "zajídáním stresu". Vede svoje klientky k tomu, aby se lépe poznaly, všímaly si spouštěcích momentů jednání pod tlakem a vědomě na ně reagovaly jinak než jídlem. Mluví se tu o různých jednoduchých fintách - oddálení jídla, uvolnění napětí, vědomý výběr příjemných aktivit atd.

PRO MAMINKY, KTERÉ SE CHTĚJÍ VÍC MODLIT: "Síla manželčiny modlitby" - o téhle knížce už jsme v Kafemlýnku mluvily několikrát, na praktických příkladech se můžeme učit, jak se přimlouvat za svého nejdražšího. "Kápézetka chval manželky a matky" Kateřiny Šťastné - konkrétní modlitby pro všední životní situace - tenoučký kapsový sešitek k okamžitému použití.

PRO PŘEDŠKOLÁČKY: Audio CD k poslechu s pohádkovými příběhy o zvířátkách (veverka, liška, jezevec, srnezvířátky do lesac, zajíc, ježek), které doprovází přírodovědné informace o tom, kde zvířata žijí, čím se živí, kde se vyskytují.  Autorkou vyprávění  "Za zvířátky do lesa" je Zuzana Kovaříková a četl je Zbyšek Horák. Moc povedený projekt. Vydal Albatros 2017. Také "Františková velká kniha pohádek" od autora Miloše Kratochvíla (František je loutka z televizní "Kouzelné školky").

PRO MLADŠÍ ŠKOLNÍ DĚTI - v edici příběhů z televize máme knížku "Vynálezce Alvvelcí malía" jehož příběhy napsala Klára Smolíková. A knížku tzv. "druhého" čtení Albatros od Barbory Vajsejtlové. Jmenuje se "Ať jsou velcí zase malí" a vypráví dobrodružství dvou sourozenců, kteří dostanou kouzelný zvoneček, kterým se rodiče změní v jejich kamarády na hraní. Veselé příběhy z hřiště nebo návštěvy u lékaře či na zámku mají dobrý konec, kdy rodiče pochopí, že jejich život nemá být jen samá práce, ale také čas pro legraci a hraní. Krásné čtení na léto.

STARŠÍ ŠKOLNÍ DĚTI: Bude určitě bavit knížka z Portálu s luštěním a hádáním, které posouvá kupředu příběh dětí Vojty a Klárky s názvem "Ztraceni v rudolfínské Praze". Knížka nemá souvislý děj, jak jsme zvyklí, děti po vyluštění hádanky nebo početního příkladu získají číslo ztracenidalší stránky, kde příběh pokračuje. Oba hrdinové se dostanou do 16. století kde musí obstát v mnoha dobrodružstvích, aby se mohli vrátit zpátky domů. Ideální pro deštivé dny, může luštit celá rodina. Druhá výhra je z edice Bambook v nakladatelství Grada. Jmenuje se "Super české papírové skládačky". Fotografické návody na výrobu čepic, šipek, větrníků, obálek, tulipánů nebo zvířátek. Pro dlouhé chvíle čekání, stačí vzít sebou papíry a nůžky.

PRO MLÁDEŽ: Guy Gilbert "Čas žít" - zamyšlení francouzského kněze, který pracuje s problémovou mládeží a odvažuje se po nich chtít zodpovědnost, respekt a odvahu. Vypráví o zkušenostech s životní orientací, o tom, co mladým pomáhá najít smysl života a ukazuje, co jeJednou-nohou-v-nebi_ důležité - ať už je to dobrý vztah k sobě nebo svoboda od závislostí či všímavost vůči kráse. Vydal letos na jaře Portál. Druhá knížka je čtení pro silnější povahy, jmenuje se "Jednou nohou v nebi" a je to příběh italského děvčete Giulie Gabrielliové, která se dva roky potýkala s rakovinou. Měla literární talent a svět kolem sebe vnímala s velikou radostí a vděčností. Přes závažnost tématu je knížka svěží a plná naděje.

PRO HOLKY: Poslední tip je opravdu vyloženě dívčí čtení pro dobu dospívání. Časopis IN má rubriku, ve které se snaží poctivě odpovídat na otázky , které mu čtenářky kniha-laksem sváposílají. Na základě této rubriky vznikl deník s okruhy témat, které se dívčího světa dotýkají... Knížka má název "Jsem svá" a probírá se tu všechno od vztahů k sobě samým, rodině, okolí... přes zdraví nebo lásku. Knížka "Jsem svá" není jen soubor rad odborníků, ale má také místo, kam si čtenářka může psát svoje vlastní zkušenosti. Dobrý průvodce dospíváním pro děvčata v duchu křesťanských hodnot.