Mládež v Bulharsku i u nás

Mládež v Bulharsku i u nás

Pořad v souvislostech


Mládež u nás i v Bulharsku
Budeme vysílat

Rodičovské role a výchova
Rodičovské role a výchova
Dluhy a život v rodinách
Vysílali jsme


Pomalá móda jako životní styl

Pomalá móda jako životní styl

Odpočinkový letní čas
Audioarchiv
4. září 2018 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Zkušenosti dvou hostů Kafemlýnku, kteří pracují s mládeží 4. září 2018

V Brně se 9. září 2018 odpoledne koná v Denisových sadech benefiční koncert na podporu salesiánského díla v Bulharsku. Toto misijní území si vybrali už v roce 1995Petr Cvrkal v chudé romské čtvrti s 25 000 obyvateli. Místa, kde působí, jsou Kazanlak a Stara Zagora. K rozhovoru jsme pozvali organizátora koncertu Františka Jelečka z brněnského sdružení Petrov, který působí i v Diecézním centru mládeže a také ředitele salesiánské komunity v Bulharsku Petra Cvrkala - ředitele salesiánské komunity v Kazanlaku.

František Jfrantišek Jelečekeleček pracoval v Bulharsku jako dobrovolník a tak se s podporou této misie ztotožnil. Uslyšíme o jejich cestě do Bulharska, o tom, co si cení na východní spiritualitě a jak kriticky či optimisticky vidí situaci dnešní dětí a mládeže.

Všem posluchačům jsme dnes položili otázky: Co oceňujete na svých dětech? A nebo s čím bojujete, když se na děti díváte? a předkládáme první odpovědi

* Martina - Oceňuji jejich upřímnost a důvěru, kterou v nás vkládají. Občas bojuji s myšlenkou, po kom to či ono mají...

* Eva - Na prvním synovi obdivuji diplomaticnost a ohleduplnst, na druhém synovi trpělivost a na třetím jak je krásný (má 3 měsíce :D). Když se na ty stvorenicka dívam, mám obavu ze výchovy, abychom z nich vychovali dobre lidi.

Dítě dudlík* Irena - Na svych detech ocenuji uzasnou tvorivost a ze si spolu nekdy krasne hraji (jsou 3).Na dceri obdivuju,jak to umi s malyma detma a rada dela druhym radost.Obcas bojuju s tim,jak musim casto resit detske spory a honim je do uklizeni.

* Marie - Posledni dobou trpim jakymsi vyhorenim pri hlidani cizych deti. Mame tri vlastni deti a ctvrte na ceste. Nejvic me asi vytaci vybiravost v jidle. Nase deti jedi vsechno a kdyz hlidam, tak se nestacim divit, jak jsou nektere deti vybirave. Maminku deti jsem poprosila, at jim dava vlastni svaciny, nemela jsem na to.

* Pavla - Na detech ocenuji jejich schopnost soucitit,uprimne se omluvit a rict co si mysli. S cim bojuji,to je jednoznacne jejich neposlusnost,nebo jestli je to nahluchlost?

* Jitka - Na svych detech (5 a 3) ocenuju tu otevrenost, kdyz se jim neco nelibi, reknou to. Dokazi mi projevit lasku i zlobu. Reknou si, co potrebuji. Ne jako jine deti, ktere jsoukomputer zakriknute a smutne.

* Veronika - Vážím si na synech že se chovají pěkné k ženám i holcickam....napr. nosi nám luční květiny, ochranuji před husama, otevírají dveře, apod.nekteri muži by se měli od nich ucit.

* Vlaďka - Dobry den, zdravim Vas a dekuji za Vas porad, ktery dnes vyjimecne mohu poslouchat v premiere (mam jeste dovolenou). Na sve nejstarsi dceri ocenuji hlavne jeji samostatnost a schopnost postarat se o mladsi sestry, kdyz je to potreba. Prostredni dcera je tvoriva, ma spoustu napadu a nejmladsi ctyrleta se rada tuli a milujeme spolecne cteni. Bojujeme hlavne s mobilem a televizi:-)...

* Jana - Děti už mám dospělé a oceňuji na nich odvahu a činorodost. Bojuji se svými chybami škol třídave výchově a neschopnosti předávání víry. Naštěstí je vše v Božích rukou, jen v to neztratit naději.

* Posluchačka - Mam rada na detech, jejich bezprostrednost, jak navazuji nove vztahy, jejich smich, nekdy byvaji netrpelive.

* Hanka - Ocenuji drobne pozornosti deti-obrazek,pusu,prituleni,proste obycejne malickosti. Trapi me,kdyz slysim deti (nejen velke)mluvit sproste, sedet jen na mobilu, nudit se a vymyslet, jak ublizit slabsim, at je zabava ci at patri do party. Vysavani rodicu z penez, misto pozornosti cekat darky, vysoke kapesne, neucta ke stari.

* Pavla - Dobry den, dokaze me dojmout, kdyz mi deti nabidnou pomoc, ocenuji jejichzanetka_hanulka snahu treba pri hrani na hudebni nastroj, kdy jim neco nejde. Trpim, kdyz si deti navzajem ublizuji a provokuji se, machruji ci lzou do oci, take s pubertalnimi vylevy se ucime pracovat a byt trpelivi a pritom pevni. Diky!

* Terezie - Pri pohledu na deti,které nekde cekaji na autobus nebo treba v ZUS, kdy kazdé zvlast hledi do svého mobilu, je mi vzdycky smutno. Jinak jsou deti super!

* Michaela - Na dětech obdivuju tu neunavitelnost (po celodenním výletu chtějí na fotbal)... Vadí mi větší závislost na médiích.