Mluvíme s dětmi o životě a jeho konci?

Mluvíme s dětmi o životě a jeho konci?

Pořad v souvislostech


Mluvíme s dětmi o životě i jeho konci?
Budeme vysílat

Otazníky rodičů - děti a internet
Otazníky rodičů - děti a internet
Příprava na školu
Vysílali jsme


Jak vznikají programy pro rodiny v Olomouci

Jak vznikají programy pro rodiny v Olomouci

Jaké budou Velikonoce?
Audioarchiv
5. listopadu 2018 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Kafemlýnek bude tentokrát vysílaný živě z Prahy. Hostem Kateřiny Rozsové budou dva hosté z hospicového sdružení Cesta domů.

Martina Špinková patří mezi zakládající osobnosti tohoto hospice, je akademickou malířkou a momentálně také šéfredaktorkou vydavatelství Cesty domů. Knížky jednak připravuje k vydání, ale také sama píše a ilustruje. Má na kontě příběhy pro děti nebo spíš pro martina_spinkovaspolečné čtení rodičů s dětmi (O tajemství; Divný brach strach; Anna a Anička...). Vydavatelství Cesty domů si dalo za úkol poskytovat zajímavé zkušenosti jiných, příběhy, inspirace pro ty, kdo se musí se smrtí vyrovnat, neví jak poskytnou pomoc a třeba najít cestu k druhým. Najdete tu i odborné publikace nebo poutavé příběhy díky kterým rodiče nebo učitelé pomohou dětem skutečnost smrti pochopit a přijmout. Je dobré se nechat inspirovat i poučit, protože děti celou situaci ohledně konce života  prožívají a vnímají jinak než dospělí.

Drvojtech_jsuhým hostem Kafemlýnku bude Vojtěch Kozlík, jednatel.

Oba mají dlouhou zkušenost s doprovázením rodin, které se rozhodly pečovat o někoho svého až do konce v domácím prostředí. Pražská Cesta domů jim k tomu poskytuje a zapůjčuje pomůcky, vybavení, doporučí nebo zajistí zdravotní pomoc a v neposlední řadě i pomoc psychologickou, duchovní, poradenskou nebo podpůrnou (setkávání pozůstalých).

V Kafemlýnku nás bude zajímat, jaké to je - mluvit s dětmi o smrti, co nám k tomu může pomoci a jak vůbec tohle téma otvírat.

Uslyšíte také o jedné z aktivit Českobudějovického centra pro rodinu "Pomněnka", které se účastnila redaktorka Jitka Skřičková. Jedná se o hostující představení Ivety Duškové s názvem "Budu všude kolem tebe", ve kterém čtyři maminky sdělí svůj životní příběh, zklamání i naději - mluví o svých zemřelých dětech. Domovskou scénou pro toto představení je pražské divadlo Kampa a vzniklo díky sdružení "Dlouhá cesta".

Kafemlýnek tentokrát z Prahy připraví Kateřina Rozsová.