Násilí v rodinách

Násilí v rodinách

Pořad v souvislostech


Násilí v rodinách
Budeme vysílat

Černobílé prázdniny s knížkou
Černobílé prázdniny s knížkou
Prázdninový magazín
Vysílali jsme


Jak prázdniny vidí naše děti

Jak prázdniny vidí naše děti

Modrá linka pomáhá už 25 let
Audioarchiv
2. října 2018 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Skrytá bolest, se kterou si jednotliví aktéři (včetně agresorů), sami neporadí. Téma pro rodiny v Kafemlýnku 2. října 2018.

Sdružení Podané ruce v Brně řeší havarijní situace v rodinách a mají s rozpoznáním patologických jevů v chování manželů nebo rodičů velkou zkušenost. Hohost Voříšekstem Kafemlýnku bude Radovan Voříšek z této obecně prospěšné společnosti a s Ivanou Horákovou budou uvažovat o tom, jak násilí v rodinách vzniká, jak je rozpoznat u druhých a zda se zapojit do řešení.

Nabízíme vám tipy na dvě knižní novinky z Portálu a jednu nástěnnou pomůcku, které by mohly prospět prevenci rozpadu manželství.

První knížka se jmenuje „Držme se pevně“ – autorkou je Sue Johnson [sjů džonsn], kanadská psycholožka, která se zaměřuje na terapii párů v oblasti emocí. Vzala ze své praxe několik příkladů nezdravé párové emoční vazby, která může způsobit odcizení partnerů a rozpad vztahu. Přirovnává vzájemné chování manželů ke krokům v tanci a držme seukazuje, kde se společný pohyb mění v destruktivní spirálu výčitek, odtažení, zraňování. Vzniká tak podle autorky spirála hádek se stejným scénářem, přímo až ďábelský dialog, který stále stejně bezvýchodně probíhá a končí, aniž by vedl k dobrému. Díky pečlivému rozboru příčin i důsledků chování partnerů se ale dá z této destruktivní spirály různými způsoby ustoupit a dostat se zpátky do bezpečné zóny vzájemné blízkosti. Knížka je plná praktických příkladů a je zajímavá zejména pro ty z vás, kdo hledají příběhy jiných lidé, které by pomohly vašemu vlastnímu snažení žít v dobrém manželství.

I druhý titul by měl sloužit manželům a to těm, kteří se rozhodli, že i v dlouholetém manželství je třeba pokračovat a nevzdávat se. Novinka z Portálu se jmenuje „Pečujte o svůj vztah“ dokud se ještě máte rádi a jejím autorem je taktéž psycholog a terapeut, tentokrát z Dánska - Mattias Stolen Due. Jak už to tak bývá, předchozí knížku psala žena a je plná emocí, v téhle knížce najdete mnohem víc schémat a racionálních konspečujtetrukcí. Nechybí tu ovšem konkrétní situace s rozborem. Ocenění si zaslouží střízlivost, s jakou autor přistupuje k tomu, jak nám média nebo romantické seriály ukazují nesplnitelné ideály neustálé prudké vášně a emočně dynamických vztahů. I v důsledku takového přehánění můžeme být nespokojení s tím, co máme a považujeme to za málo. Nahlas říct, že většina filmů, písniček, rozhovorů nebo románů o lásce příliš přehání, to chce odvahu. Ale pro nás, kdo jsme nejistí z toho, že žijeme úplně „obyčejně“ až všedně je to velikým povzbuzením. I proto stojí tahle knížka za pročtení. Zdravého rozumu není nikdy dost.

Další výhry se taktéž týkají manželství a už jsme vám je tu představovali, je to takový zajímavý nápad, jak prohloubit svůj manželský vztah. Základem je magnetickásachy_lasky šachovnice s textovými políčky, kam umisťujeme pomyslnou figurku (tady magnetický čtvereček) u toho, co bychom chtěli partnerovi sdělit – třeba: potěšil by mě drobný dárek /nebo umožni mi být chvíli sám /nebo zeptej se, s čím potřebuju pomoct /nebo řekni mi prosím, čeho si na mě vážíš…

Jsou to hravou formou připravené „Manželské šachy lásky“, které nás mohou inspirovat a pomoci.