Nejčastější příčiny rozvodů

Nejčastější příčiny rozvodů
17. prosince 2018 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Nepříjemné, ale reálné téma pro pořad určený rodičům - jaké důvody vedou k rozpadům manželství? Kafemlýnek 18. prosince 2018.

Hostem Ivany Horákové bude Jan Rozek, soudce Diecézního soudu v Brně. Budeme se ho ptát proč se nejčastěji manželství rozpadají, jak se tomu dá předejít a také jak jiná je situace u církevně sezdaných manželů. Host bude odpovídat na otázky posluchačů přímo. (Na fotce s Ivanou Horákovou ve studiu Maria).Jan Rozek_a_manželské šachy

Na závěr připojíme modlitbu za "obnovu manželské lásky"

Posluchačů se budeme ptát, "...Jaký těžký okamžik v manželství jste překonali a co pomohlo?" Z došlých SMS vylosujeme čtyři výherce.

TIPY NA KNÍŽKY:

První knížka, kterou bychom vám rádi představili, je spíš takovým pracovním sešitem, který má pomoci menším dětem i rodičům projít mší svatou pozorněji. Jmenuje se „Pokoj vám“. Autorkou nápadu je učitelka Olga Tenková, která ve spolupráci s výtvarnicí Janou Baladovou realizovala nápad, že rozdělí průběh mše svaté na části, které připomínají reálný svět. Jako bychom vstoupili na každé obrázkové dvojstraně do nové místnosti plné lidí i věcí, které děti pozorují, hledají podrobnosti, mohou i fixou dokreslit. Navíc jsou tu jako příloha v balíčku i karty, které obrázek doplňují a děti je mohou hledat a řadit k sobě. Tato pomůcka slouží ipokoj-vam-pruvodce-msi-svatou k tomu, aby se rodiče s malými dětmi mohli na bohoslužbu doma připravit. Prý by měla vzniknout i webová stránka s dalšími náměty a nápady. Pro kreativní a tvořivé rodiče je tu tedy sešitek Pokoj vám – Průvodce mší svatou, který čerstvě vydalo Petrinum. Na internetu doporučuji hledat podle jména autorky – Olga Tenková, průvodce mší svatou. Rozhovor s autorkou přineseme v Kafemlýnku nejpozději v březnu, kdy se budeme víc zabývat katechetickými knížkami a pomůckami pro děti.

Druhávýhra je úplně vánoční a udělá velikou radost dětem už od dvou let. Je to velké silné leporelo s názvem „Narodil se Ježíšek“, které z francouzského originálu přeložil a vydal Fragment – tedy Albatros Media pro letošní vánoční svátky. Na titulní stránce je obrázek narodil-se-jezisekbetlémského chléva v noci osvícený hvězdou. Má větší formát a její hlavní výhoda spočívá v množství 40 otvíracích okének i srozumitelných obrázcích s motivy vánočního příběhu. Text vyřešili překladatelé tím, že použili krátké úryvky z českých koled. Textu je tam ovšem opravdové minimum, hlavní slovo mají obrázky, které jsou opravdu pěkné. Jsme si poměrně dost jistí, že batole, které knížku dostane do ruky, už ji nepustí.

Třetí výhra je také z Albatros Media a je to krásně vypravená knížka  s prostým názvem „Vánoce“ – historie, zvyky, tradice. Autorkou je Jitka Pastyříková a odvedla opravdu poctivý a velký kus práce, když shromáždila informace týkající se vánoc u nás i ve světě. Třeba kapitola o vzniku česká vánoční hudby a koled byla velice zajímavá – koledy známe avanoce zpíváme, ale kde se vzaly, běžně netušíme. Autorčiny krásné a čtivé zprávy o zvycích, pověrách, průběhu Štědrého dne či Božího hodu a svátku svatého Štěpána. O pranostikách nebo oslavách vánoc jinde ve světě doprovodila velice dobrými ilustracemi Zdenka Krejčová, od které najdete v knížce i vystřihovací betlém. Knížka Vánoce určitě potěší všechny, kdo tyhle svátky rádi slaví.

Čtvrtkita čekáníá výhra je učená opět ke společnému čtení rodičů s dětmi. Jmenuje se „Čekání na vánoce“, napsal ji Marek Kita a jsou to starozákonní i novozákonní biblické příběhy s odkazem na evangelium. Samostatně je zvládnou číst starší školáci.  Knížku vydal Portál pro vánoce 2018.