Odpočinkový letní čas

Odpočinkový letní čas

Pořad v souvislostech


Odpočinkový letní čas
Budeme vysílat

Pomalá móda jako životní styl
Rodičovské role a výchova
Rodičovské role a výchova
Vysílali jsme


Pomalá móda jako životní styl

Odpočinkový letní čas

Odpočinkový letní čas
Audioarchiv
8. července 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

V Kafemlýnku 9.7. 2019 si posvítíme na zajímavé prázdninové akce, místa, která vám doporučí ostatní rodiče nebo uslyšíte tipy na společné čtení.

Pro každého z nás může znamenat odpočinek něco jiného - někdo potřebuje sednout na kolo a uhánět do dálek, pádlovat po řece nebo lézt po horách. Jiný sbalí kufr letního oblečení a knížek a vyrazí za teplem. Ne vždycky si můžeme dopřát dovolenou přesně podle svých představ a ať chceme nebo ne, i okolnosti nám vždycky nedopřejí prožít čas dovolené, jak bychom chtěli. Možná ale můžeme víc myslet na to, jaké chvíle bychom si mohli vyhradit pro sebe a strávit je pěkně podle svého gusta. Ať už je to půlhodinová procházka do lesa, sbírání lesních plodů, zajímavá knížka, v klidu puštěná oblíbená hudba nebo ležení jen tak, je třeba si takové chvíle odpočinku naplánovat a připravit, protože samy nepadají z nebe...

Snad vás Kafemlýnek naladí tak, abyste měli chuť pro sebe nějaký čas najít a i krzenska s knizkouátký odpočinek si vychutnat. Společnost vám přitom bude dělat Ivana Horáková, kterou bude zajímat, jaké tipy a vyzkoušené rady máte vy.

Soutěžit se bude opět o čtyři knižní novinky, které připraví Irena Kintrová.

TIPY NA ODDYCHOVÉ ČTENÍ:

Nakladatelství 65. pole v Praze vydává knížky pro děti, které opravdu stojí za to. Jejich novinku – příběh z říše hmyzu pro malé děti „Ó, ó, ó vajíčko!“ napsala Ester Stará a ilustroval její manžel Milan. Vtipné krátké texty příběhu o vajíčku, z kterého se vylíhne hlavní hrdina Pepík, doplňují velké kresby s mnoha podrobnostmi, které si děti mohou hledat a prohlížet stále znovu. Jsou stylizované a střízlivě barevné, takže děti brzy rozeznají jednotlivé hrdiny z řady brouků a hmyzáků. Ale to není všechno! Příběh „Óó vajíčko“ Ester vajičkoStaré inspiroval celou muzikantskou rodinu Hlavenkových k tomu, aby převedli knížku do zvukové podoby. Zapojili známou herečku i řadu dětí a složili pro některé z hmyzích hrdinů jejich vlastní songy. CD je připevněné zevnitř na zadní stranu knížky, dá se lehce sejmout a zpátky nasadit. Můžete ho vzít sebou do auta na delší cestu, znovu a znovu si ukazovat, kdo právě mluví nebo zpívá z postav na obrázcích. Možná znáte nahrávky „Včelích medvídků“ nebo „Kocourka modroočka“ či „Krtečka“ – CD „Óóó vajíčko“ na ně lehce navazuje. Na knížce je cenný i připojený doslov, kde je podrobněji popsaný život jednotlivých skutečných druhů hmyzu i drobných živočichů, takže děti brzy zjistí, že příběh hrdiny z vajíčka Pepíka má skutečný základ a zákonité fáze. Ideální knížka pro čtení s malými dětmi i poslech. Knížka „Ó, ó, ó vajíčko“ Ester Staré vydalo nakladatelství 65. pole pro předškolní děti a prvňáčky.

Pokud plánujete o prázdninách výlet do Prahy, můžeme vám jako motivaci pro mladší děti s radostí doporučit knížku Jarmily Marešové „Veverka a myška v Praze“, kterou vydal na jaře Albatros. Obsahuje komiksové příběhy, které můžete znát z časopisu Čtvever a myš phayřlístek. Tam dvě kamarádky veverka s myškou putovaly s moudrým havranem na různé hrady a zámky, ale v téhle knížce se vypraví přímo do hlavního města prohlídnout si nejznámější památky. Díky komiksovým obrázkům vaše děti poznají hlavní fakta a dokonce už na místě mohou porovnávat obrázky se skutečností. Krásná komiksová knížka, kterou pro Kafemlýnek vyzkoušela s nadšením rodina s malými dětmi při návštěvě Prahy se jmenuje „Veverka a myška v Praze“. Napsala a nakreslila Jarmila Marešová, vydal Albatros 2019

Jestli hledáte vhodné čtení pro kluky asi od páté do sedmé třídy, tak jsme namátkou vybrali titul „Škola ve vesmíru“ a přímo na jednom z puberťáků zkusili druhý díl z této série s názvem „Noskola-ve-vesmiru-nouzove-pristaniuzové přistání“. Ačkoliv testovaný hoch nečte rád, tuhle knížku louskl s chutí dvakrát, protože nemá složitý text a obsahuje i spoustu ilustrací. Dokonce prahne po dalším dílu! „Školu ve vesmíru“ napsali John Martin a Scott Seegert. Pro sečtělejšího rodiče asi nebude lákavá, pro pubertální dítě může být vhodná jako odpočinkové čtení na prázdniny. Vydal Fragment pod Albatros Media 2019.

 

A poslední tip na čtení pro nenáročné čtenáře od druhé asi až páté třídy, které je třeba ke čtení teprve motivovat kratšími akčními příběhy. Je to další příběhu řemeslně zdatné autorky Enid Blytonové z cyklu „Správná pětka“. 17. díl se jmenuje „V pasti“ a iV pasti když teď máme léto, najdete v něm plno sněhu, zimní prázdniny, bandu lupičů, tajemnou jeskyni a pětici kamarádů s pejskem. To jsou ty správné ingredience pro oddychový příběh. Literárně nikoho neoslní, je to spíš taková jednohubka ve světě zdravých svačin, ale děti toužící po dobrodružství by mohla knížka bavit. Enid Blytonová - Série Správná Pětka, 17. díl vydal na jaře Albatros.