Pomoc maminkám v tísni

Pomoc maminkám v tísni

Pořad v souvislostech


Organizace "Na počátku"
Budeme vysílat

Rodičovské role a výchova
Rodičovské role a výchova
Dluhy a život v rodinách
Vysílali jsme


Pomalá móda jako životní styl

Pomalá móda jako životní styl

Odpočinkový letní čas
Audioarchiv
28. ledna 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Kafemlýnek představí 29. ledna 2019 obecně prospěšnou společnost "Na počátku", která letos oslaví 25 let existence.

Budeme se ptát, jak konkrétně vypadají služby organizace "Na počátku" poskytované nastávajícím maminkám, které nemají dobré životní podmínky a musí se rozhodnout, zda si dítě ponechají, nebo těhotenství ukončí. Podle informací z Hnutí pro život většina žen zamíří na potrat zejména z důvodu nepřijetí od nejbližšího okolí, pod tlakem rodiny, partnera - což je alarmující. Kde jinde než ve vlastní rodině by se měl člověk dočkat pochopení? Realita jetým Na počátku ovšem jiná, velkým tématem dnešní doby je domácí násilí a ochrana před ním... Maminky v jakékoliv tísni musí najít pomoc - a právě tu jim tady nabídnou. Buď formou poradny, telefonické konzultace, materiální výbavy nebo i azylového ubytování na utajené adrese... (Na fotografii tým brněnské poradny "Na počátku" - zprava Eva Grünwaldová - sociální pracovnice, Jitka Došlová - sociální pracovnice, vedoucí poradny, Tomáš Bendla - fundraiser).

Letošní významné výročí oslaví obecně prospěšná společnost "Na počátku" sérií hudebních večerů i koncertů. Ukázky z nich v Kafemlýnku také zazní. Soutěžit budeme o tři skvělé "Tygří knihy" manželů Kopsových.

TIP NA ČTENÍ:

Tři tydří knihy z Ediky pod Albatros Media. Proč právě tygří knihy? Protože  se autoři Kamila a Petr Kopsovi snažili najít nějakého vhodného prostředníka v komunikaci mezi dětmi a dospělými. Tygr tady slouží k vyjádření pocitů dětí, popsání situací, pochopení toho, co se tygr-dela-uaa-děje kolem dítěte. Právě v první z trojice knížek s názvem „Tygr dělá uá uá“, která vyšla společně s dvěma dalšími v boxu s názvem „Tygří knihy“ najdete příběh hyperaktivního prvňáčka Jakuba. Kuba v něm vypráví jaký je, co ho baví a také jaký je jeho tygr, kterého prý máme každý odjakživa a musíme s ním žit, i když strašně vyvádí. S pomocí tohoto tygřího příběhu mohou malí čtenáři pochopit, co na sobě mají přijmout, co ocenit, co změnit, dospělí pak mohou lépe pochopit, jak děti uvažují a proč dělají to, co nám vadí.

Druhá knížka z trojice se jmenuje „Jak se krotí tygr – rychlé lekce pro klid djak-se-kroti-tygroma i ve škole“. V příběhu o tygrovi jsme pochopili, že tygr potřebuje vycvičit, aby se s ním dalo dobře žít – tedy rodiče se učí poznávat a zvládat naplnit potřeby svých dětí. Děti se učí vyjádřit své potřeby přiměřeně a srozumitelně, respektovat druhé nebo požádat o pomoc a také se učí chápat, že mu nevidíme do hlavy a nemyslíme si to samé, co ono. Cílem pak je spokojený rodič i dítě, protože si oba porozuměli.

Třetí knížka „Jak se domluvit s tygrem“ aneb učíme se tygrijsky je stručným návodem k tomu, jak poznat preferenční komunikační styl dítěte a jak se s ním na základě tohoto typu rychleji a dobře domluvit. Tady mě zaujalo stanovení komunikačních typů osobností dítěte. Známe z psychologie rozdělení na typy temperamentu – sangvinik, cholerik, flegmatik, melancholik, také jsme třeba pochopili, jak pořadí narození dítěte v rodině ovlivňuje jeho osobnost, nebo jsme četli pět jazyků lásky. Autoři tady vypozorovali další typy osobností, a to takové, které upřednostňují komunikaci rozumovou, obrazovou, pocitovou nebo sluchovou a jejich kombinace. Nabízí v každé kapitole návod jak typ jak-se-domluvit-s-tygremosobnosti u sebe i u dítěte rozpoznat, pochopit co potřebuje a jak se s ním na řešení domluvit. A to včetně konkrétních příkladů a nabídky vhodného slovníku. Je zajímavé se s touto teorií seznámit, a pokud vás osloví, jistě pomůže zlepšit komunikaci v rodině. Jako bonus jsou ke knížce přiložené karty s návodem, které dítě může používat k vyjadřování svých pocitů i situací. Je na nich například tygr, který se cítí sám, trápí se, rád by vyjádřil lásku, potřebuje pohladit, pohrát si atd. Tyhle karty považuji za velice dobrý nápad.

Autoři Kamila a Petr Kopsovi překvapují čtenáře vysokým pozorovacím talentem, schopností kombinovat a hledat příčiny problémů. Oponenti jim ale vytýkají nulové osobní zkušenosti s vlastními dětmi, chybějící odborné psychologické či pedagogické vzdělání nebo tendenci  komerčně zhodnotit svoji metodu „životních map“, kterou vymysleli...

Jedno je jisté. Každý přemýšlivý rodič, který hledá nové způsoby, jak to udělat, abychom si doma rozuměli a cítili se dobře, může najít v „Tygřích knihách“ velké množství dobrých nápadů a inspirace. Tygří knihy Kamily a Petra Kopsových vydala Edika s Albatros Media v roce 2016. A v loňském roce pro velký zájem vyšel dotisk.

NyníPísně
Píseň: Představy II (2018); Interpret: Linhart Petr - zpěv, Štěpánek Josef - kytary, Steinsdörfer Jan - klávesy; Album: Linhart Petr: Milostné vzpomínky na Čp. 8
17:55Myšlenka na den
18:00Zprávy a Zrcadlo týdne
18:20Písně
18:30Folklorní sedmička
19:00Večerní zíváček
19:15Slyšte, lidé!

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony