Prázdniny s knížkou

Prázdniny s knížkou

Pořad v souvislostech


Černobílé prázdniny s knížkou
Budeme vysílat

Pomalá móda jako životní styl
Rodičovské role a výchova
Rodičovské role a výchova
Vysílali jsme


Pomalá móda jako životní styl

Odpočinkový letní čas

Odpočinkový letní čas
Audioarchiv
28. června 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Volný čas je nádhernou příležitostí prožít spoustu příběhů, ať už na vlastní kůži nebo díky knížkám. Které knížky přečíst? Kafemlýnek 2.7. 2019 přinese rozhovor s autorkou prázdninové knížky pro děti.

Hostem Ireny Kintrové bude Lucie Šavlíková z Prahy, která překládá a pracovala jako redaktorka v nakladatelství dětských knih, účastnila se organizačně výroční ceny hodnotící knihy pro děti "Zlatá stuha" (na jejich stránkách najdete tipy na knižní novinky, které opravdu stojí za to). Díky inspiraci ze svého dětství napsala krásný prázdninově pohádkovýprázdniny příběh "Černobílé prázdniny", který vydal v roce 2018 Portál. Hlavní hrdina je na prázdninách u tety a na výletě v lese potká několik zvířat, která s ním mluví. Společně pak musí překonat nejednu překážku, vyzrát na nepřátele a objevit, že svět opravdu není černobílý. Moc pěkný příběh, u kterého si naprosto jasně a tajně přejeme, aby zazněl příští prázdniny jako čtení pro děti v čase večerních pohádek.

Anketní otázka pro posluchače bude jednoduchá: "Co jste kdy četli o prázdninách pěkného?" A vyhrát mohou čtyři SMS následující výhry.

TIPY NA ČTENÍ:

Kromě knížky, o které si tu dnes budeme povídat a její autorkou, což jsou „Černobílé prázdniny“ Lucie Šavlíkové z Portálu 2018, tu na vás čeká jako výhra i tip na čtení aktuální časopis Duhduha prázdninya s názvem „Ať prázdniny nejsou prázdné“: Kromě hádanek, kvízů, doplňovaček nebo dokreslovaček obsahuje malý sešitek s názvem „Památníček Kamarádovníček“ kam si děti mohou napsat, jaké nové kamarády v létě poznaly a také jak dobře znají ty doma. K Duze přibalíme také vytištěnou „Prázdninovou cestičku k Bohu“ o které byla nebo bude ještě řeč.

 

Kromě Černobílých prázdnin tu mám ještě dva tipy na oddechové prázdninové čtení pro školáky. První z nich je „Vlak do zázračných světů“ P. G. Bella, kterou vydal Egmont pod Albatros Media letos na jaře, který by mohl udělat radost holkám i klukům mladšího školního věku. Hlavní hrdinka Suzy se v noci probudÍ a najde v domě neskutečnou věc – skrze čas i prostor postavenou trať postavenou pro zázračný poštovní expresní vlak. Nevím, kdo z dětí by odolal a nesnažil se to prozkoumat, takže i Suzy se do průzkumu pustí a rychle se stane _vlaksoučástí příběhu kouzelného doručování pošty na neuvěřitelná místa dost neskutečným osobám a zcela zákonitě se tak připlete do záchrany jednoho pohádkového světa před zlým usurpátorem- tady v tomhle příběhu uzurpátorkou. Knížka má přes tři sta stran a pokud vaše dítě miluje příběhy typu Kouzelný strom Enid Blytonové, nevadí mu cestování v čase, kouzelné bytosti a čarování, pak by tahle knížka mohla být pro prázdniny tím pravým kouskem. Kdybych ho měla přirovnat k zákusku, byl by to větrník – pořádně velká porce křehkého těsta, nacpaný těmi správnými přísadami a plněný krémem, který vás nasladí na týden dopředu. Letní čtení pro mladší školní děti „Vlak do zázračných světů“ autora jménem P. G. Bell, vydal Egmnot 2019.

A poslední tip je ze stejného zdroje, i když jiné přihrádky a upoutá milovníky dračích témat a příběhů. Protože mám jednoho takového fanouška v okolí, vím, jak to může dítě zajímat. Třeba vy sami jako rodiče už jste všechny díly „Jak vycvičit draka“ viděli tolikrát, že vás to začalo bavit také. Zájmu o draky podlehla i autorka cyklu „Ohnivá křídla“ Tui Sutherladnová. Já jsem zkusmo vybrala jeden z dílů její ságy s názvem „Temné tajemství“. Hlavní hrdina dráček „Hvězdoplav“ tak úplně nesplňuje ta správná kritéria svého druhu, a přesto si dokážeoknivá křídlai najít opravdové přátele. Spolu s nimi pak se mu podaří splnit neuvěřitelně náročný úkol. Klasický příběh outsidera, který musí přijít na to, kde jsou jeho kořeny a jestli je naprosto nutné naplňovat představy druhých, aby se mohl stát hrdinou. Draci se tu dělí do zajímavých skupin Nociletů, Dešťoletů, Bahnoletů, Pískoletů a Nebeletů. Příběh je důmyslně řemeslně vystavěn i zpracován, nabitý napětím a akcemi. Pro fanoušky dračích příběhů z řad mladších školáků je tu série „Ohnivá křídla“, díl „Temné tajemství“, vydal Fragment pod Albatros Media 2019.