Tvoření a výchova

Tvoření a výchova
11. května 2017 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Výtvarné tvoření mají rády všechny malé děti, budeme si povídat o tom, proč se to s příchodem do základní školy mění a jak být tvořivý, i když nejsem umělec? Kafemlýnek 16. května 2017 v 9,30.

Hostem Kafemlýnku bude výtvarnice, lektorka a arteterapeutka, maminka tří dětí, spoluautorka několika knih o výtvarném tvoření pro rodiče a děti Radka Rubešová, která nás inspirovala svojí knihou "Výchova prožitkem".

Představíme tvořivá i hravá témata z knížky určené pro práci s předškolními dětmi ve školce nebo i dětské skupině, které se vážou k ročním obdobím, vycházejí z českých tradic a pracují s materiálem formou hry, práce s materiálem nebo výtvarné techniky. Budeme uvažovat jakVychova_prozitkem společně prožitá aktivita s dětmi posiluje vzájemné vazby i vztahy a rozvíjí jejich osobnost. Vydal ji Portál v roce 2013.

Protože host Radka Rubešová i redaktorka Irena Kintrová studovaly stejný pedagogický obor výtvarná výchova, zamyslíme se i nad tím, proč se v dětech na základní škole tlumí schopnost tvořit a hrát si výtvarným způsobem.

Představíme další tři novinky z Portálu. Nejaktuálnější je o svátosti "Biřmování" od Jana Houkala. Vedoucí na prázdninových dětských táborech určitě inspiruje "Hurá na tábor" a do třetice titul pro všechny perfekcionistické vyčerpané maminky knížka "Vyhoření" od Anselma Grüna".

Knížka „Biřmování“ – přichází na pomoc všem, kdo se přijetí téhle svátosti připravují nebo těm, kdo s mládeží pracují a chtěli by mít pro ně knížku, která poskytuje hlubší vhled do tématu. Autorem je katolický kněz Jan Houkal, který působí v kostele Nejsvětějšího srdce Páně v Praze na Vinohradech a učí na teologické fakultě. Možná znáte jeho knížky „Co se děje v kobiřmovánístele“ a „První svaté přijímání“. Možná si říkáte, že právě pro vás je taková knížka zbytečná, protože jste byli biřmování už dávno, ale mohu vás ujistit, že je to velice zajímavé čtení, zvlášť když uvažujete o tom, jak nám tahle svátost pomáhá rozlišovat odkud k nám přicházejí duchovní impulzy, jak se prakticky může projevit síla ducha svatého v každodenním rozhodování a proč je láska darem právě této třetí Boží osoby. V neposlední řadě to může být pěkný dárek od kmotra, prarodiče nebo rodiče právě tomu, kdo se k přijetí biřmování chystá.

Další z Portálu je aktuální příručka pro všechny, kdo se chystají na táboření s dětmi jako organizátoři, vedoucí nebo doprovod, který chce přiložit ruku k dílu. Maminky aktivní v mateřských centrech často také uvažují kam se staršími dětmi během prázdnin a vznikají pak týmy nadšenců, které jsou schopné připravovat týdenní příměstské tábory třeba na faře v klubovně a na zahradě. Právě na vedoucí táborů myslel autor Jiří Červinka, když sestavoval svoji knížku „Hurá na tábor“. Myslel přitom hlavně na předávání zkušeností těm, kdo ještěhurá tábor tábor nepořádali, a přesto chtějí vyrazit do přírody. Kromě instrukcí jaký zvolit typ tábora, založit tábořiště, sehnat dřevo na stavění i topení, jak sestavit program, čeho se vyvarovat. Jak se vypořádat se zdravotními i provozními problémy, jaké se hodí k tématům hry, jak správně zacházet s ohněm, vyrobit si hry a hračky z přírodních materiálů a jak vůbec se v přírodě chovat ohleduplně. Nechybí odkazy na dobré webové stránky o táboření nebo hrách či venkovních aktivitách. Knížkou listovalo moje nejstarší dítě, které letos poprvé pojede na tábor jako pomocný vedoucí a pochvalo si, kolik je tu zkušeností. Knížka „Hurá na tábor“ od Jiřího Červinky.

A třetí titul jsem také vybrala záměrně. Syndromem burn-out tedy „Vyhoření“ se v ní zabývá klasik spirituální literatury Anselm Grün, benediktinský mnich. Syndrom vyhoření je popisován různými způsoby jako silné vyčerpání citové a životní energie, který se projevuje dlouhotrvajícími pocity sklíčenosti, popudlivosti, bezmocnosti, změnou postojů (nechuť, cynismus, zapomínání, nesoustředěnost) a narušením mezilidských vztahů (snížená ochota pracovat s lidmi, stažení se, soukromé konflikty). V tělesné rovině se může projevit jako vleklé potíže se spánkem, jídlem, člověk se snadno unaví, může mít potíže s krevním tlakem. Často se o vyhoření mluví v souvislosti se stresujícím nadměrným pracovním vytížením. Kupodivu jsou právě tímto vyčerpáním ohrožené maminky, které čerpají rodičovskou dovolenou. Tedy vyhoření anselmačkoli je to "dovolená", může maminky zatížit víc, než unesou. Na vině je přehnaná starostlivost, perfekcionismus, nutkání všechno řídit a dělat perfektně, permanentní stav přerušovaného spánku, nepravidelné jídlo, žádný odpočinek, neschopnost relaxovat. I silná prádelní guma se permanentním natahování přetrhne, natož maminka, která se chce pečlivě starat o svou rodinu. Východisko vidí Anselm Grün v uspořádání hodnot, záměrnému vyhrazení času pro odpočinek a čerpání sil. A neposlední čase také změně vnímání své činnosti, jiné prožívání přítomnosti, odblokování překážet (odpuštění atd.), které životní sílu znovu probudí. Svou úlohu v tom také hraje spirituální rovina, která nám pomáhá rozpoznávat zdroje, z kterých obvykle čerpáme nebo škodlivé morální soudy, které nás svazují. Knížka je určená všem, kdo pociťují dlouhodbé vyčerpání z práce nebo jednotvárné činnosti.

 

NyníKomorní hudba
Skladba: Romantické kusy pro housle a klavír op. 75 (1887) - Larghetto; Autor: Dvořák Antonín; Sóla: Suk Josef - housle, Hála Josef - klavír
02:00Kukadlo
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony