Ukliďme v dubnu Česko i s dětmi

Ukliďme v dubnu Česko  i s dětmi

Akce, do které se můžeme zapojit 4. dubna, když nám není lhostejné, jak to v našem okolí vypadá. Kafemlýnek 3. března 2020.

Hostem Ireny Kintrové bude Linda Lankašová, která je koordinátorkou jedné z úklidových skupin. BUde nás zajímat, jak se do úklidu českých luhů a hájů připojit, jak je promyšlená organizace nebo bezpečnost těch, kdo se do akce zapojí. Uslyšíme také, jestli se uklízíHost Lankašová pouze 4. dubna nebo je to možné i jindy a kde na internetu jsou k nalezení všechny informace.

Posluchačům položíme dvě anketní otázky: „Jak se vám uklízí doma i venku?“ „Zapojili už jste se někdy do akce Ukliďme Česko?“

TIPY NA ČTENÍ:

Pokud máte v okolí někoho, kdo se připravuje na biřmování nebo jen prostě hledáte pro své dospívající děti i pro sebe impulsy k prohloubení jejich víry, neměli byste minout třeba Youcat na každý den – stolní kalendář z Karmelitánského nakladatelství. Na každý den youcat-na-kazdy-denv roce je tu stránka s citátem z Písma, přímo z knížky Youcat nebo slova někoho z moudrých lidí. Doprovází je ilustrační fotografie nebo kresba. Stránky mají datum, ale nenesou označení dnů v týdnu, takže můžete kalendář použít každý rok. Povzbuzení, moudrost i radost na každé ráno – to je Youcat na každý den – univerzální kalendář, který vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2019.

Další je knížka z Albatrosu určená dětem mladšího školního věku i vyspělým předškolákům, napsala ji známá autorka Martina Drijverová a jmenuje se „Moje první zahrádka“.Moje prvni zahradka Průvodci světem pěstování rostlin jsou tu děti Adam a Eva, které žijí na odlišných místech. Eva má zahrádku na balkóně, Adam několik vlastních záhonů u domu, kde bydlí. Vyprávějí, co budou k založení zahrádky potřebovat, kde vzít semena a sazenice, jak se o rostliny starat, ale také jsou tu nápady, jak si založit mechovou zahrádku ve sklenici, jezírko v umyvadle nebo fazolové týpí. I jako obyčejné čtení je to napínavé.

Třetí knížku, nebo spíš sešit, který stojí za to, vydala značka Fragment v loňském roce. Jmenuje se „Česká republika“ – Vlastivěda pro zvídavé děti od 3. do 5. třídy. Jsou tu tématické kapitoly – třeba pralesy, cyklovýlet, život u vody, ale také přímo ceska-republika-vlastiveda-pro-zvidave-detikapitoly věnované jednotlivým krajů české republiky, kde se píše o jejich zajímavostech, krásách nebo pamětihodnostech, nechybí doplňovačky, kvízy a hádanky. Na obálce je stolní hra s otázkami, které při správných odpovědích posunují hráče dopředu. Myslím, že knížka potěší i rodiče i prarodiče, kteří by rádi našli zajímavá místa pro výlety a hledají, odkud začít. Jestli jste fanoušky televizní soutěže „Kde domov můj“ bude tahle sešitová příručka dalším vhodným námětem k hledání krásných mVse_o_vejciíst.

A poslední výhra je také přírodovědná – knížka se jmenuje „O vejci“, stvořila ji trojice autorek – Markéta Nováková, Eva Bártová a Blanka Sedláková. Daly si tu práci shromáždit zajímavosti o hmyzu, který klade vajíčka v řádu milimetrů až po pštrosa, který má vejce přes patnáct centimetrů veliká. Pokud máte doma zvídavého malého přírodovědce čí přímo sběratele vaječných skořápek, bude vás společné čtení knížky „O vejci“ určitě bavit.