Žena v politice nebo doma?

Žena v politice

Pořad v souvislostech


Žena v politice - Marie Kousalová
Budeme vysílat

Rodičovské role a výchova
Rodičovské role a výchova
Dluhy a život v rodinách
Vysílali jsme


Pomalá móda jako životní styl

Pomalá móda jako životní styl

Odpočinkový letní čas
Audioarchiv
22. ledna 2019 Kafemlýnek Autor: Irena Kintrová

Hostem Kafemlýnku bude 22. ledna 2019 žena, která se rozhodla kromě péče o rodinu sloužit aktivně i v oblasti většině žen vzdálené - v komunální politice. Jak se jí daří skloubit všechno dohromady?

Pozvání Ivany Horákové přijala přijala čtyřnásobná maminka, několikanásobná babička a starostka menší obce Marie Kousalová. Budeme se ptát - jaká byla její životní cesta, co ji přimělo seMarie Kousalová s Ivanou Horákovou zapojit a jak to zvládne spojit s péčí o rodinu.

Posluchačů Kafemlýnku se budeme ptát: Máte zkušenost s ženami ve vedoucích pozicích nebo politických funkcích? nebo: Uvažovali jste někdy o působení v politice?

TIPY NA KNÍŽKY Z KAFEMLÝNKU:

Ženu ženou dělá kromě milé povahy a vystupování také zevnějšek. A s tím je občas potřeba si dát práci. Pokud se vám doma vyskytuje pubertální či předpubertální žena, mohla by jí udělat radost knížka „Milý módní deníčku“, kterou vydal CPress v roce 2018. Autorky Emmi Ojala a Laura de Jong přemýšlejí nad oblékáním prakticky a také alespoň trochu ekologicky. Celý deníček je určení k vyplňování, dokreslování, přemýšlení. Laura de deníčekJong vymyslela projekt, ve kterém se lidé zavážou celý rok nekupovat nové oblečení a nabízí, aby se čtenářky Milého módního deníčku zapojily. Učí je dívat se na vlastní šatník podrobně, zkoumat množství i původ oblečení, nabízí  nápady na kombinace. Radí, co se pro který typ postavy hodí nebo ne. Knížka „Milý módní deníčku“ by možná byla skvělý nástroj jak trávit čas s dospívající dcerou při listování a doplňování. Vydal ji CPress pod Albatros Media v roce 2018.

Druhá knížka by měla sloužit - a to doslova - až do roztrhání těla všem rodičům, kteří pečují o duchovní život svých dětí. Jmenuje se „Youcat pro děti“ a je skvělým pomocníkem, když chceme seznámit děti s krédem, desaterem, svátostmi, Ježíšovým životem a působením nebo s modlitbou. Každá kapitola začíná všetečnou otázkou – třeba „Dá se Bůh poznat? Nebo „Co to je - vstát z mrtvých?“  A po otázce následuje mladším školákůmyoucat-pro-deti srozumitelný výklad, ilustrace, doplňující texty, náměty k modlitbě, odkaz na zajímavé knížky, příklady svatých nebo slovo papeže Františka. Nechybí rejstříky jmen, odkazů, biblických úryvků a výborným pomocníkem je kapitola, kde autoři píšou, jak se dá s knížkou pracovat. Ke čtení není potřeba hlubokých znalostí, ale chuť se dozvídat a učit jak ze strany dětí, tak i ze strany dospělých. Knížka je výbornou součástí přípravy dětí ke svátostem nebo může sloužit jako společné čtení v postní době. Katechismus pro děti „Youcat“ vydalo Karmelitánské nakladatelství v roce 2018 a za Kafemlýnek dodávám, že kdybychom měli hlasovat o jejím hodnocení, tahle knížka dostane deset hlasů z pěti možných!

Třetí knížka Je z Portálu a jmenuje se „Život není náhoda“, jejím autorem je Hal Urban, lektor, pedagog s dlouholetými zkušenostmi, který se zabývá zejména tématem lidské pozitivní povahové rysy a jejich vztah ke kvalitě života. Jeho předchozí knížka „To nejdůležitější v životě“ se dočkala mnoha vydání i nadšených reakcí. Tenhle titul si dává za cíl zdůžvot není náhodaraznit možnost volby, když stojíme v nějakých nejasných životních situacích. První kapitola má název Pokora, druhá Trpělivost, pak Empatie, Odpuštění, nechybí Modlitba, Moudrost nebo Radost. Autor po řadě probírá všechny oblasti, které se dotýkají života a dává řadu příkladů k inspiraci. Klade si za cíl uvést do praxe pravdu evangelia a chce být pomyslnou mapou, podle které se učíme dobře žít a rozumět tomu, co se s námi děje. Čtení pro přemýšlivé maminky, ženy, matky, tatínky i prarodiče. Knížku „Život není náhoda“ autora Hala Urbana vydal Portál v roce 2017.