Knihovnička: Bezzubý ruský Leviathan

Knihovnička: Bezzubý ruský Leviathan
26. června 2020 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

V aktuální Knihovničce Proglasu představíme eseje současného ruského politologa a historika Sergeje Medveděva, které vydalo nakladatelství Pistorius a Olšanská v loňském roce. Poslouchejte v neděli 28. června o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 4. července ve 13.30.

Úvah o současném Rusku najdeme spoustu v tisku, ale posledních pět let je téma více „syceno“ i knižním trhem. Připomeňme  loni vydanou „Cestu k nesvobodě“ Timothyho Snydera, kde je výtečná analýza idejí, které současnou ruskou politikou hýbají a turbulují. Přesto: v čem je kniha politologa Medveděva, myslitele věkově stejné generace jako je Timothy Snyder, výjimečná?

Svazek "Návrat ruského Leviathana" (mimochodem dílo skvělého překladatele Libora Dvořáka a další záslužný počin nakladatelství Pistorius a Olšanská) se dělí na čtyři oddíly: Válka o prostor, Válka o symboly, Válka o tělo a Válka o paměť. Hned v úvodu se ocitáme na olympijských hrách v Soči, poté se přesuneme přímo do oblasti Doněcka a anexe na Krym a Ukrajinu, přičemž hend v prvním odstavci je působivá metafora o neopravitelné silnici vedoucí z Moskvy do Tallinu směrem na Západ. Autor totiž propojuje současnost, události od r. 2014, s ruskou kulturní i politickou historií...

Nad knihou se společně zamýšlejí reaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček, ukázky načetl Daniel Blažke.