Knihovnička: Jestřábe, díky!

Knihovnička: Jestřábe, díky!
8. září 2017 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

O nové knize religionisty Pavla Hoška, která představuje daleko více než odbornou studii o fenoménu Jaroslava Foglara, pojedná pravidelná Knihovnička Proglasu. Poslouchejte v neděli 10. září ve 13.20, opakujeme v pondělí 11. září ve čtvrt na jedenáct dopoledne.

O tvorbu Jaroslava Foglara se odborníci, zejména specialisté na dětskou literaturu, přou od nepaměti. Málokdo z nich dokázal docenit Foglarovu osobnost, která přesahovala pouhou "literární" kvalitu jeho knih, v celé úplnosti. Religionista a člen Církve bratrské Pavel Hošek (*1973) se ve své nové knize pokusil vyrovnat se s jeho odkazem v širších souvislostech.
V takřka 200stránkové studii s mírně provokativním názvem Evangelium podle Jaroslava Foglara se mu podařilo zdařile propojit jak osobní zainteresování do Foglarova působení pedagogického i spisovatelského, tak odborný sociologický náhled na jev zvaný "foglaring". Nad knihou z produkce brněnského Centra pro demokracii a kulturu společně diskutují redaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček.