Knihovnička: Křesťanem tady a teď

Knihovnička: Křesťanem tady a teď
2. června 2017 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Vynikající knihu anglického dominikána Timothyho Radcliffa "Proč být křesťan?" představí pořad Knihovnička symbolicky na Boží hod svatodušní v neděli 4. června od 13.20, reprízu si můžete poslechnout v pondělí 5. června od čtvrt na jedenáct dopoledne.

Jedná se o literárně košatý a doširoka rozkročený úvod do křesťanství anebo spíš komentář k současné úloze katolické církve ve světě? Tyto nepřípadné myšlenkové zkratky nás mohou napadnout při čtení prvních několika desítkách stran, než pochopíme, že pro podobně brilantní esejistiku prostě nelze podobné kategorie používat.

Angličan Timothy Radcliffe kromě toho, že působil jako univerzitní kaplan, taky po léta přednášel teologii na Oxfordu. V naší mateřštině zatím vyšly tři útlé svazky jeho textů. Poznamenejme ale, že teprve dvousetpadesátistránková publikace, o které bude řeč v aktuální Knihovničce, seznamuje českého čtenáře s opěrnými body Radcliffových úvah o údělech a východiscích křesťana počátku 21. století opravdu důkladně a systematicky. Přičemž vůbec ničemu nevadí, že v originále ji autor vydal už v r. 2005, tedy na přelomu pontifikátů Jana Pavla II. a Benedikta XVI., dávno před příchodem papeže-reformátora Františka.

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Petr Pospíšil. Vybrané pasáže z knihy uslyšíte v průběhu letošního podzimu také v pořadu Duchovní slovo.