Knihovnička:  Na Kubě za Fidela, ale spolu s Bohem

Knihovnička:  Na Kubě za Fidela, ale spolu s Bohem
1. prosince 2017 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu-svědectví kubánského kněze Alberta Reyese Píase "Já, Bůh a Fidel" představí Knihovnička Proglasu první prosincovou neděli od 13.20, opakujeme v pondělí 4. prosince ve čtvrt na jedenáct dopoledne.

Její autor, Alberto Reyes Pías (*1967), rodák z kubánské Camagüey, sepsal své svědectví na podnět mladých Italů a Kubánců, s nimiž se setkal v rámci Světového setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem ořed více než deseti lety. O situaci křesťanů na Kubě přitom svědčí například skutečnost, že nemohl knihu vydat doma, ale musel se svěřit nakladatelství VOZdePAPEL v Madridu. Přesto nečekejme černobílý příběh, v němž dominují dramatické disidentské zápletky nebo dokonce ideové spory s podstatou vládnoucí komunistické diktatury.

Alberto Pías prakticky vetknul do svého vyprávění dvě polohy: jednu představují obrazy z dětství v kompaktní věřící rodině, která se samozřejmě musí vyrovnávat s tím, že její styl života není v jejím okolí přijímán zrovna s pochopením. Tu druhou pak tvoří jakýsi průvodce autorovým vlastním duchovním zrání. Navíc se vůbec nebojí otevřeně vypsat své duchovní zápasy, které na cestě ke kněžství a posléze už při studiích teologie v semináři podstupoval. 

Nad knihou z Karmelitánského nakladatelství se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Vladimír Kintr.