Knihovnička: Návrat ztraceného syna

Knihovnička: Návrat ztraceného syna
12. dubna 2019 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Nový český překlad klíčové knihy holandského kněze a teologa Henriho J. N. Nouwena reflektuje aktuální Knihovnička Proglasu. Poslouchejte na Květnou neděli 14. dubna o půl druhé odpoledne, opakujeme na Bílou sobotu 20. dubna ve 13.30.

Henri J. M. Nouwen (1932 - 1996) byl holandský teolog, který vyučoval na univerzitách v USA a Kanadě. Závěrečná část jeho životního příběhu je spjata s komunitou Archa Jeana Vaniera. Napsal řadu knih, z nichž ovšem Návrat ztraceného syna je titulem zdaleka nejznámějším. 

Text, o kterém bude v Knihovničce řeč, nevychází „pouze“ z podobenství Lukášova evangelia, mnohokrát hojně a v různých kvalitách interpretovaného jinými autory. Základem pro Nouwenovy úvahy se stalo pozdní setkání, tedy až po jeho padesátce, s Rembrandtovým obrazem Návrat ztraceného syna. Ono výtvarné, umělecké vnímání přidalo Nouwenovým úvahám ještě jinou kvalitu – vedlo ho k posunu ve vlastním životním příběhu, ale zároveň ho to donutilo číst ono podobenství úplně jinak. "Rembrandtův příběh je příběh lidstva i příběh samého Boha. Prolíná se tu čas a věčnost, blížící se smrt se dotýká věčného života. Objímají se hřích a odpuštění, sjednocuje se lidské a božské", říká v jedné ze stěžejních pasáží knihy. Z meditace nad obrazem pak vznikly tři samostatné příběhy knihy - příběh mladšího syna, staršího syna a otce, přičemž každý z nich je obrazem jisté části vývojové fáze současného křesťana. Kniha vychází v nakladatelství Paulínky a v novém překladu psycholožky a teoložky Kateřiny Lachmanové.

Společně se nad ní zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a šéfredaktor Proglasu Pavel Mikšů, ukázky načetl moderátor Lukáš Graca.

 

NyníKomorní hudba
Skladba: Romantické kusy pro housle a klavír op. 75 (1887) - Larghetto; Autor: Dvořák Antonín; Sóla: Suk Josef - housle, Hála Josef - klavír
02:00Kukadlo
02:25Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony