Knihovnička: Sny o domově Andreje Tarkovského

Knihovnička: Sny o domově Andreje Tarkovského
24. května 2019 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

První do češtiny přeloženou monografii o ruském režisérovi Andreji Tarkovském představí Knihovnička Proglasu v neděli 26. května o půl druhé odpoledne, opakujeme v sobotu 1. června ve 13:30.

Ruský režisér Andrej Tarkovskij se stal, především v 90. letech uplynulého století, tedy už po své smrti, jedním ze zářivých, přitažlivých, a taky tajuplných fenoménů i pro českého filmového fanouška. Do distribuce kin se dostaly jeho zásadní snímky a v nakladatelství Větrné mlýny vyšel jeho Deník. O zhruba desetiletí později vyšla kniha žánrově rozličných textů pod názvem Krása je symbolem pravdy, ale stále tu chyběla zásadní monografie, která by shrnovala jeho život a dílo v dobovém kontextu i vzájemných souvislostech. Stalo se tak až v minulém roce zásluhou východočeského nakladatelství Pavel Mervart, které nabízí český překlad rozsáhlé monografie Viktora Filimonova s naléhavým i přiléhavým podtitulem Skutečnost a sny o domově.

Tarkovského životopisec (o kterém se toho, žel, mnoho nedovíme ani v předmluvě, ani na zadní desce) se už od první stránky střemhlav noří do prudkého víru letopočtu rodokmenu  Tarkovských. Jak je možná známo, režisérův rod by mohl sloužit i jako emblém pohnuté historie Ruska 19. a 20. století, která s sebou nakonec smete všechna rozhodnutí i osudové touhy jednoho konkrétního lidského života. Více než pětisetstránkový svazek zahrnuje nesmírně podrobné informace z tvůrcova životopisu v kombinaci s interpretacemi jednotlivých Tarkovského filmů.

Nad knihou se zamýšlí redaktorka Hana Svanovská, ukázky načetl Jan Novotný.