Knihovnička: Tmavá místa na duši

Knihovnička: Tmavá místa na duši
26. ledna 2019 Knihovnička Proglasu Autor: Hanka Svanovská

Knihu povídek české spisovatelky Lidmily Kábrtové "Místa ve tmě" představí aktuální Knihovnička Proglasu v neděli 27. ledna od 13.30 hodin. Opakujeme v sobotu 2. února o půl druhé odpoledne.

Po nějaké době se v našem pořadu objevuje kniha současné české prozaičky. Má název Místa ve tmě a jedná se o druhou knihu rodačky z Náchoda Lidmily Kábrtové (*1971).  Ta první se jmenovala  Koho vypijou lišky a vyšla v r. 2013, jednalo se o experimentální prózu, v případě Míst ve tmě jde o dvanáct navzájem propojených povídek. Jejich hrdinkami jsou ženy, jejichž osudy jsou nešťastně propojeny jak zraněními z dětství, tak neuspokojivými vztahy s muži, které jsou sice charakteristické povětšinou intenzivní sexualitou, leč doprovázené pošlapáváním sebevědomí a důstojnosti. Autorčin úsečný až matematický styl psaní dokáže odhalit mnohá tmavá místa na duši jednotlivých hrdinek a rozehrát tak komplexní a propojenou prozaickou strukturu,  která přináší mnohá čtenářská překvapení.

Nad knihou se společně zamýšlejí redaktorka Hana Svanovská a literární vědec Jiří Trávníček, ukázky načetla Anežka Jakubcová.