60 let spolu

60 let spolu

Pořad v souvislostech


60 let spolu
Budeme vysílat

Moje skautské století
Moje skautské století
Nebe na zemi?
Vysílali jsme


Generál Petr Pavel

Generál Petr Pavel

Odcházení
Audioarchiv
12. ledna 2017 Mezi slovy Autor: Alžběta Havlová

Rozhlasový dokument "60 let spolu" nabízí příběh Marie a Ladislava Prudilových, kteří v září oslavili tzv. diamantovou svatbu. Na čem stojí jejich vztah? A k čemu člověk dojde, když téměř celý život prožije vedle jednoho člověka?

"Ve vztahu je nejdůležitější tolerance. A umět odpustit. Mnohé věci jsem se ale sama opravdu naučila až v posledním půl roce. Díky našemu novému zpovědníkovi," směje se 85letá babička Marie. Se svým manželem mají 5 dětí, 22 vnoučat a nyní již 9 pravnoučat. "Na vztahu je potřeba pracovat celý život," zdůrazňuje Marie: "Velkou pomocí nám byl vždycky páter Ladislav Kubíček". Na otázku své vnučky, jestli pro každého na světě existuje ten pravý, odpovídá: "Je to pravda. A i když je to ten nepravý, tak musíš žít tak, aby se z něj ten pravý stal. Mně to teda ten Pán Bůh zarychtoval," směje se.

Dokument předkládá pohled vnučky, která během tří měsíců natáčela rozhovory se svými prarodiči. Reflektuje se zde tedy nejen vztah partnerský, ale také vztah mezigenerační. Vnučka Alžběta s babičkou Marií.Jsou hodnoty a zásady, kterých se drží generace narozená ve 30. letech minulého století, aktuální i pro generaci narozenou po Sametové revoluci? V čem mohou být pro mladého člověka vzorem jeho prarodiče?

 

Rozhovory jsou zasazeny do prostředí oslav diamantové svatby rodičů Prudilových. V pořadu také zazní úryvky z kázání pátera Miloslava Kabrdy, které pronesl k jejich výročí. Posluchač se blíže seznámí s životem Marie - varhanice v kostele v Letovicích, prababičky a kuchařky, a Ladislavem - pradědečkem, kameníkem, myslivcem a hospodářem. 

Na čem je dobré postavit celoživotní vztah? A jak spolu vydržet? Poslechněte si rozhlasový dokument 60 let spolu.