Bez obav? – Cesty k bídě skrze dluhy

Bez obav? – Cesty k bídě skrze dluhy

Pořad v souvislostech


Bez obav? XXV.
Budeme vysílat

Odpovědnost dobrého hospodáře
Odpovědnost dobrého hospodáře
Ekumenismus 21. století
Vysílali jsme


Evoluční vznik – stvoření člověka

Evoluční vznik – stvoření člověka

Ohlédnutí za rokem 2018 a výzvy pro katolickou církev v roce 2019
Audioarchiv
10. dubna 2018 Bez obav? Autor: Marek Chvátal

Otevíráme další čtveřici besed Bez obav? při kterých si budeme povídat o zlu zvaném bída.

Naším prvním hostem je františkán Šebestián Smrčina. Několik let v Moravské Třebové nabízí nejen ubytování lidem na okraji společnosti. Díky tomu se on sám začal měnit svůj pohled na cudobu a bídu vůbec.

Materiální nedostatek pro P. Smrčinu není to zásadní. Obzvláště u těch, pro které je narovnání závazků a dluhů lidsky nemožné. Šebestián začal paradoxně obdivovat některé momenty v životě "ubožáků" a nechává se od nich učit a usvědčovat. Byť oni zůstávají být závislí na alkoholu, nespolehliví, zapáchající a obtížní.

smrcina_2

P. Šebestián Smrčina zažil řadu nespravedlivých událostí, kdy byl bezbranný chudák ošizen a nebýt dobrých lidí, mohl by třeba i umrznout hned první noc, kdy ho podvodník zákeřně vykázal z domu. Náš host se proti těmto do nebe volajícím hříchům ale nerozhodl bojovat skrze soudy, aktivismus nebo peticemi. Jen neustále nabízí pomocnou ruku, odpouští hříšníkům a varuje ty, kdo parazitují na chudobě.

Zveme k poslechu úpřímné výpovědi P. Smrčiny, který vás uvede, byť slovem, mezi nejchudší, aby vám ukázal, že Ježíše lze nacházet opravdu v každém.

bez_obav_plakat_2018_jaro

Při besedách nejen s odborníky se zaměříme na problémy lidí, kteří se vlastním či cizím zaviněním dostali na úplné sociální dno. Budeme hledat první varovné signály, které upozorňují na nebezpečí pádu do bídy. Pokusíme se vcítit do takové situace, abychom pochopili, jak bída bolí. A budeme se taky ptát, jakou nabízíme pomoc těmto živořícím lidem.