Bez obav? – Cesty k bídě skrze osamocení

Bez obav? – Cesty k bídě skrze osamocení

Pořad v souvislostech


Bez obav? XXVII.
Budeme vysílat

Odpovědnost dobrého hospodáře
Odpovědnost dobrého hospodáře
Ekumenismus 21. století
Vysílali jsme


Evoluční vznik – stvoření člověka

Evoluční vznik – stvoření člověka

Ohlédnutí za rokem 2018 a výzvy pro katolickou církev v roce 2019
Audioarchiv
25. dubna 2018 Bez obav? Autor: Marek Chvátal

Život bez vztahů může dovést člověka až ke dnu. Přitom řešení bývá často na dosah ruky.

Nedobrovolnou samotou jsou ohrožení především senioři a lidé s hendikepem. Nemusí se ani jednat o absolutní opuštění, kdy za vámi nidko ani nepřijde. I uprostřed společenství lidí můžete být zcela sami. Stačí, když si vaši blízcí na vás neudělají ani chvíli navíc, byť jsou ochotní zajistit vše pro vaše základní potřeby. Anebo začnete nedoslýchat a je vám trapné se pořád vyptávat, o čem je řeč. A zůstanete sami...

Výrazně se liší opuštěnost v domácím prostředí a v zařízeních jako hospice nebo nemocnice. Zatímco doma se můžeme uzavřít tak, že na nás už za živa zapomenou, v institucích se setkáváme zase s profesionály, kteří zajistí to nejdůležitější pro naše žití. Ale vztahy už sami nabídnout nemohou. Jako velká naděje se ukazuje rostoucí trend v dobrovolnictví. Nejsou mezi nimi už jen studenti, ale i lidé nad 30, 40 nebo i 50 let. Věnují svůj čas, aby druhý nebyl sám a jsou ochotni se otevřít novému vztahu.

kosina_svabova

O rozměru bídy způsobené opuštěním jsme hovořili na besedě Bez obav? s vedoucí sociální pracovnice Maltézské pomoci Olomouc Lucií Švábovou a ředitelem Hospice sv. Alžběty v Brně Karlem Kosinou.

bez_obav_plakat_2018_jaro

V pondělí 30. dubna v 19 hodin se na Hrnčířské 12 v Olomouci sejdeme naposledy u tématu závislostí, které také mnohé přivádějí do bídy.