Bez obav? – Smíření se smrtí

Bez obav? – Smíření se smrtí

Pořad v souvislostech


Bez obav? XX.
Budeme vysílat

Ekumenismus 21. století
Ekumenismus 21. století
S Markem Váchou (nejen) o nevyžádaných radách
Vysílali jsme


Ekonomie, věda a víra-očima Tomáše Sedláčka

Ekonomie, věda a víra-očima Tomáše Sedláčka

Evoluční vznik – stvoření člověka
Audioarchiv
30. března 2017 Bez obav? Autor: Marek Chvátal

Poslední beseda Bez obav? v olomoucké kavárně Õde o vědomí blízké smrti se zaměřuje na možnost či nemožnost smíření se smrtí.

MUDr. Petr Beneš, Ph.D.P. Bernard Slaboch O.Praem.Pozvání k rozhovoru přijalli onkolog MUDr. Petr Beneš, Ph.D. a P. Bernard Slaboch O.Praem. V první části večera jsme se zaměřili na osobní zkušenost P. Bernarda s vědomím blízké smrti. Před čtyřmi roky si totiž nahmatal tvrdou bulku nad varletem. Druhý den dopoledne šel na vyšetření a ježtě týž večer podstoupil zákrok. Zpočátku si odmítal připustit, že jde o onkologické onemocnění. Lékařům to ale bylo jasné od začátku. Histologické vyšetření nádoru to jen potvrdilo.

Asi měsíc po zákroku před vyšetřením CT P. Slabochovi došlo, že se může jednat o závažné onemocnění. Začal přemýšlet, kolik a si má času. Začal mít i strach. Další vyšetření ale prokázala, že není potřeba mít obavy. Přesto P. Bernardovi lékaři doporučovali zajišťovací léčbu formou chemoterapie či ozařování, o kterou příliš nestál.

S MUDr. Benešem jsme se zaměřili na překotně rychlé jednání lékařů v případě onemocnění P. Bernarda, nutnost zajišťovací péče, včasná vyšetření při podezření z onkologického onemocnění apod.

V druhé části jsme hovořili o samotném smíření se smrtí. Zda je vůbec něco takového možné, jak se ke smíření může pacinet dopracovat, jak takové smíření vůbec vypadá a jak ho např. rozlišit od rezignace.