Bez obav? – Smrt dítěte

Bez obav? – Smrt dítěte

Pořad v souvislostech


Hudebně-zpravodajský magazín
Audioarchiv
23. března 2017 Bez obav? Autor: Marek Chvátal

Smrt dítěte je jistě jedním z nejtěžších prožitků v životě člověka. Proto jsme této problematice věnovali další besedu Bez obav? v olomoucké kavárně Õde.

Naše pozvání přijali neonatolog MUDr. Jan Hálek a MUDr. Blanka Orlová. Paní Orlová je oční lékařka. My jsme ji ale pozvali proto, že před necelými třemi roky jí na rakovinu zemřel pátý a nejmladší syn Vojtěch ve věku 21 let.

 

Paní Blanka Orlová při besedě otevřeně promluvila o zkušenosti celé rodiny s Vojtovým umíráním. Vojtěch se narodil s downovým syndromem. Absolvoval ale základní vzdělání a učiliště. V 19 letech mu však našli zhoubný nádor v břiše. Podstoupil operaci, po které se mu ulevilo. Rodiče pak odmítli další náročnou léčbu. Vojtěch zemřel doma pro roce a půl.

blanka_orlova_jan_halek

S naším druhým hostem MUDr. Hálkem jsme hovořili o tom, jaká existuje v současnosti nabídka odborné péče pro vážně nemocné děti, jak náročné je sdělovat zlou diagnózu, čemu se při komunikaci vyhýbat, jakými nemocemi tyto děti obvykle trpí a jak se liší umírání dítěte od dospělého člověka.

Poslední besedu Bez obav? věnujeme tématu "Smíření se mrtí".