Bez obav? XI. AKTUALIZOVÁNO

Bez obav? XI. AKTUALIZOVÁNO
9. května 2016 Bez obav?, Mezi slovy Autor: Marek Chvátal

Mentálně postižení jsou pro nás přínosem, tvrdí hosté besedy o začleňování lidí s mentálním hendikepem do společnosti.

Do kavárny Õde v Olomouci jsme pozvali ředitele CARITAS VOŠ sociální Martina Bednáře, Blanku Čáslavovou s mnohaletou zkušeností péče o mentálně postižené a Karla Kosinu, ředitele Charity Vyškov. Všichni tři se shodují na tom, že lidé s tímto hendikepem mohou naši společnost jenom obohatit.

Přesto máme v naší zemi stále "lidojemy", velké ústavy pro desítky a stovky klientů sociálních služeb. Dlouhodobý, nebo dokonce doživotní, pobyt v těchto institucích nutně škodí lidskému zdraví. Na druhou stranu už máme vhodné alternativy pro mentálně postižené, kdy nejsou nuceni žít v nehumánních podmínkách a mnohdy pak mají možnost rozvíjet své schopnosti až k samostatnosti s občasnou dopomocí. Nabídka takových služeb je ale výrazně menší, než poptávka a stále se můžeme setkat s tím, že se u nás staví nové ústavy pro stovky klientů.

UPOZORNĚNÍ: V pořadu hovoříme o protestech občanů proti zakládání nových pobytových sociálních služeb na příkladu rušení ústavu v Zašové. Z besedy mylně vyznívá, že proti založení nové sociální služby protestovali občané Zašové. Vzniku nové služby zabránili občané v Zubří, kam se měli někteří klienti ze Zašové stěhovat. Obec se k věci vyjádřila zde.

Bez obav? XI. vysíláme v sobotu 23. dubna 2016 ve 22.10 a ve čtvrtek 28. dubna v 9.30. Zveme vás také na poslední besedu v tomto akademickém roce zaměřenou na oběti a agresory domácího násilí: