Mezi slovy – Bez obav? IV.

Mezi slovy – Bez obav? IV.
4. listopadu 2015 Bez obav?, Mezi slovy Autor: Marek Chvátal

Tentokrát v Olomouci besedovaly Ruska a Polka. Obě integrované do naší společnosti.

Ksenia Stetsenko z Ruska přijela do naší země za účelem studia v roce 2007. Na tuto cestu se těšila od svých 15 let. "Maminka vycítila, že situace v Rusku jde směrem zpátky", sdělila Proglasu před besedou. Studium v Evropě je navíc pro ni levnější a svobodnější. Před nedávnem získala povolení k trvalému pobytu v České republice. Už se tedy nemusí obávat, že by musela proti své vůli zpátky do Moskvy. Občas ji ale znepokojí, zda její budoucí děti nebudou mít ve škole problém, když budou mít maminku Rusku.

Zleva: Ksenia Stetsenko, Agnieszka Zogata Kush

Druhá besedující Agnieszka Zogata Kush vyučuje na CARITAS VOŠ sociální v Olomouci nejen o migraci. Své studenty připravuje po odborné stránce na praktické úkoly. V těchto dnech totiž jezdí studenti CARITAS dobrovolně pomáhat na hranice Evropy. Podle Agnieszky tam působí už jako zkušení lidé. "To není tak, že si přečtete články v novinách a vypracujete teorii. Na to jsou určité metody a výzkumy," sdělila hostům kavárny Õde v reakci na problematiku migrace. Jaký význam mohou takové výzkumy pro společnost mít, bylo jedním z významných témat této besedy.

Moderování večera se ujal Filip Breindl z redakce zpravodajství. V druhé polovině besedy dal prostor i otázkám publika. Tentokrát ho hosté opravdu využili a vyjadřovali své znepokojení z počtu uprchlíků, politické situace a křesťanské/nekřesťanské Evropy. Poslouchejte Proglas v sobotu 7. listopadu ve 22.10 (anebo reprízu 12. listopadu v 9.30).

A vůbec nejlepší bude, když přijdete s námi diskutovat o migraci a uprchlictví osobně. Podrobnosti zde. Pořad najdete také v našem archivu.