Mezi slovy – Bez obav? V.

Mezi slovy – Bez obav? V.
10. listopadu 2015 Bez obav? Autor: Marek Chvátal

Hosté pátého setkání Bez obav? byly Roxana Gonzalez Lopez z Mexika se synem Davidem a Saša Burdová.

Obě žijí v Prostějově a díky spolku Žebřík se už několik let znají. Saša v této organizaci pomáhá cizincům, a tedy i Roxaně, při integraci do české společnosti. Během večera jsme otevřeli téma výchovy dětí na dvou kontinentech. Roxana Gonzalez Lopez totiž zatím žije půl roku v rodné zemi a půl roku u nás. V České republice je šťastná, i když na mexické poměry je naše země spíše "přeorganizovaná". To ale nakonec přináší výhody. Například se nebojí, že by jí u nás Davida někdo unesl. V Mexiku ji ale chlapec musí pořád držet za ruku.

Saša Burdová přijela jako dvacetiletá krejčová do Prostějova za prací. Brzy na to pochopila, že práce u stroje pro ni neznamená budoucnost. Vrátila se domů, ale podobně jako Roxanu, přivedla ji zpátky láska českému muži. Toužila po práci s lidmi a nyní ráda pomáhá cizincům s životem v cizině. Obě ženy pojí jedna věc, stesk po domově a zároveň radost ze života tam, kde vychovávají své děti.

Večera se zúčastnil i Lukáš Utíkal, který překládal ze španělštiny. Paní Gonzalez Lopez zatím nemluví tak dobře česky, aby se bez překladatele obešla.

Rozhovor o migraci a integraci maminek Bez obav? vysíláme 14. listopadu 2015 ve 22.10. Pořad také najdete v našem audioarchivu po půlnoci po odvysílání.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro violoncello a klavír opus 15 (1918) - Allegro agitato; Autor: Jirák Karel Boleslav; Sóla: Hanousek Jiří - violoncello, Novotná Eliška - klavír
02:00Křesťan a svět
02:25Písně
03:00Folklorní okénko
03:58Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony