Křehká zrození

Křehká zrození

"Je to velmi jemná práce. Vezměme si, že v tom 24. týdnu to miminko váží něco kolem 500 g," říká MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. Rozhovor o předčasně narozených dětech premiérujeme v cyklu Mezi slovy v sobotu 23. ledna 2016 ve 22.10.

Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc zajišťuje komplexní péči o novorozence zdravé i o novorozence s jakýmkoliv patologickým stavem novorozeneckého věku.

Oddělení se skládá z Jednotky intenzivní a resuscitační péče, Jednotky intermediární péče a Jednotky péče o fyziologického novorozence.

Podle posledních údajů z roku 2014 se v České republice rodí 8% dětí předčasně, to znamená do 37. týdne těhotenství. Právě zdravotnická péče o předčasně narozená miminka bude tématem rozhovoru s MUDr. Lumírem Kantorem, primářem Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a předsedou České neonatologické společnosti.

Novorozeneckou jednotkou intenzivní a resuscitační péče olomoucké nemocnice posluchače provede staniční sestra Mgr. Věra Šibravová.

Kdy mluvíme o předčasně narozeném dítěti? Co je to hranice viability? Jak probíhá péče o nedonošené miminko na novorozenecké JIP? Jak se mohou rodiče zapojit v péči o své miminko v inkubátoru? Jaká jsou rizika domácích porodů z pohledu neonatologa? Na tyto a další otázky budeme v pořadu hledat odpovědi.

Pořad připravila Radka Rozkovcová.

Reprízu uvedeme na Proglasu ve čtvrtek 28. ledna 2016 v 9.30.

Pořad si také můžete kdykoli poslechnout v audioarchivu na webu.