Mezi slovy: Bianko šek Mariána Kuffy

Mezi slovy: Bianko šek Mariána Kuffy
7. června 2016 Mezi slovy Autor: Petr Pospíšil

V relaci Mezi slovy přineseme rozhovor se slovenským knězem Mariánem Kuffou – farářem, který je znám především svou prací mezi lidmi na okraji společnosti.

Vysíláme v sobotu 18. června ve 22.10, opakujeme ve čtvrtek v 9.30.

Jak sám P. Kuffa říká, při pádu z Gerlachovského štítu podepsal Bohu bianko šek, který změnil jeho život. „Potom mě napadlo: ´Můj Bože, když jsi mi dal život, já ti jej vrátím zpět a posvěcený. Už jsem mohl být mrtvý a nejsem. Vrátím ti život a budu se věnovat těm, kteří to nejvíce potřebují.´ A Bůh jako by řekl: ´Opravdu? Tak pojď´“ – těmito slovy Marián Kuffa zasvětil svůj život Bohu. Tehdy ještě netušil, jak to ovlivní jeho život a rovněž životy těch, kterým se nyní věnuje.

P. Kuffa (57) se v malé obci Žakovce v Prešovském kraji věnuje asi třem stovkám lidí, převážně bezdomovcům, násilníkům, vrahům a  prostitutkám. Jak práce v Žakovcích začala a s jakým cílem zde pracuje? Podle odborníků je práce s vyloučenými lidmi tak vyčerpávající, že se odhaduje pouhých pět let, než pomáhající zcela vyhoří. Pater Kuffa se lidem bez domova věnuje nepřetržitě už 22 let. Co mu dává sílu k práci? Je pro něj těžké vidět v těchto lidech Krista? Litoval někdy, že dal Bohu takový slib? Co je podle něj pro život křesťana nejdůležitější?

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.