Mezi slovy: Na daleké cestě

Mezi slovy: Na daleké cestě

Pořad v souvislostech


Mezi slovy - Na daleké cestě
Budeme vysílat

Mezi slovy - Kastelán v chalúpce
Mezi slovy - V obýváku u Pána Boha
Mezi slovy - Všechny tváře chudoby
Vysílali jsme

P. Michael Špilar
Setkání s opatem Prokopem Siostrzonkem
S Markem Váchou (nejen) o nevyžádaných radách Audioarchiv
9. září 2016 Mezi slovy Autor: Mariana Ambrožová

Je tomu přibližně rok, co se v Evropě začalo více mluvit o takzvané migrační krizi. Tisíce lidí začaly přicházet ne pouze do Itálie, ale také do zemí na Balkáně.

Ohlédnutí za uplynulými dvanácti měsíci a rozhovory s lidmi na cestě i těmi v cíli, nabízí v dalším díle cyklu Mezi slovy redaktoři Mariana Ambrožová a Pavel Šaněk.

„Armáda mě odvlekla z mého bytu, vojáci mě pak zbili. Vůbec jsem nevěděl proč, nic jsem neprovedl. Prostě jednoho dne ke mně vtrhli, prohledali byt a řekli, že mám jít s nimi,“ popsal Abdulah Hakta ze syrského Damašku, který hranici Srbska a Chorvatska překročil v říjnu 2015. Také jeho výpověď je součástí pořadu Na daleké cestě, který v rámci cyklu Mezi slovy zařazujeme v sobotu 10. září ve 22:10. Reprízu potom naladíte ve čtvrtek 15. září v 9:30.


„Svou zemi jsem opustil, když do našeho města přišel Daesh. Odešel jsem do Damašku, abych nemusel přerušovat studium na univerzitě. Do Evropy jsem se vydal potom, co jsem byl nucen stát se vojákem prezidenta Bašára Asada. Chtěli po mně, abych zabíjel a ničil. Já ale chci, aby násilí v Sýrii skončilo,“ říká mladý Mohamad, který několik měsíců pobývá v Řecku a čeká, jak úřady rozhodnout o jeho žádosti o azyl, případně o zařazení do relokačního programu.


Výpovědi uprchlíků na cestě i těch, kteří dorazili do cíle, v pořadu doplňují i zkušenosti dobrovolníků, kteří na takzvané Balkánské cestě v uplynulých dvanácti měsících poskytovali běžencům akutní humanitární pomoc.