Mezi slovy: Procházka polskou Vratislaví

Mezi slovy: Procházka polskou Vratislaví

Pořad v souvislostech


Mezi slovy - Vratislav - Květ Evropy
Budeme vysílat

Mezi slovy - Kastelán v chalúpce
Mezi slovy - V obýváku u Pána Boha
Mezi slovy - Všechny tváře chudoby
Vysílali jsme

P. Michael Špilar
Setkání s opatem Prokopem Siostrzonkem
S Markem Váchou (nejen) o nevyžádaných radách Audioarchiv
6. února 2017 Mezi slovy Autor: Alžběta Havlová

V aktuálním díle cyklu Mezi slovy jsme se s mikrofonem vypravili do ulic největšího slezského města.

Domy nazvané Jeníček a Mařenka. Podle legendy založil polské město před 1000 lety český kníže Vratislav. A po něm nese Wroclaw svůj český název. Česká stopa je ve Vratislavi opravdu znatelná. S oblibou jej navštěvoval císař Karel IV., který prý se při výstavbě Starého města v Praze inspiroval právě Vratislaví. Mezi další milovníky města patřil i český vědec Jan Evangelista Purkyně.

Jeden z mála kostelů, který nebyl za války zničen - kostel sv. Doroty, Stanislava a Václava.

Na konci války v roce 1945 bylo více než 70 procent vybombardováno. Hitler vyhlásil Wroclaw za tvrz, a podle vojenské taktiky se tvrz musí bránit do posledního muže. Vratislavané tak museli své město stavět znova. „Vratislav velmi ztratila po kulturní a architektonické stránce, Více než 70 procent města bylo na konci války v roce 1945 zničeno. stopy války můžeme ve městě stále vidět,“ říká mladá překladatelka Natálie Raclavská, které ve Vratislavi žije více než 5 let. Patří tak mezi velkou skupinu cizinců, kteří si město zamilovali. O Vratislavi také píše internetovou stránku Květ Evropy, která je jedinou stránkou o městě v češtině.

Na oslavách Evropského města kultury se podílelo mnoho Vratislavanů. Velkolepé oslavy v Hale století. Představení NEBE britského režiséra reflektovalo dějiny města ve 20. století.

Vratislav byla v uplynulém roce Evropským hlavním městem kultury. V rozhlasovém dokumentu nahlédneme také do závěrečných oslav této události a zavítáme do míst, kam ve Vratislavi chodí pouze místní.

Domácí hudební scéna ve Vratislavi.

Trapsličí orchestr.V roce 1981 bylo ve Vratislavi zatčeno mnoho členů Solidarity - disidentské skupiny. Pomník nazvaný Přechod - kam zmizeli tito lidé? Pomník jatečním zvířatům, kteří zde byli popraveni. Do it yourself - udělej si sám. Kontroverzní pomník nedaleko vratislavského Rynku.

Proč se Vratislavi přezdívá Polské Benátky? A proč je na každém rohu soška trpaslíka? Poznejte s námi toto nádherné polské město v dokumentu Vratislav – Květ Evropy.

Vratislav - Polské Benátky.

 

Dušan Baur

Svátek má: bl. Godšalk / Patrik

Moderuje: Dušan Baur
NyníHudební zastavení
Skladba: Hora tří světel; Autor: Martinů Bohuslav; Dirigent: Kühn Pavel; Sóla: Doležal Vladimír - tenor, Novák Richard - bas, Haničinec Petr - recitace; Soubor: Mužský sbor Pěveckého sboru Čs.rozhlasu v Praze
19.00Pohádka - večerní zíváček
19.15Jak se Vám líbí
20.00Večerní zprávy Proglasu,...
20.15Studio Kristián
20.40Křesťanská píseň
20.45Radio Vatikán dnes

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Regiony

Regiony