Mezi slovy - spisovatel Karel Dvořáček

Mezi slovy - spisovatel Karel Dvořáček
15. ledna 2016 Mezi slovy Autor: Terezie Breindlová

Život a dílo Karla Dvořáčka, prozaika spjatého především s regionem Slezska a Vyškovska, přiblíží dokument z cyklu Mezi slovy. Poslouchejte v sobotu 16. ledna od 22.10.

Nepoznal jsem a snad už ani nepoznám člověka pracovitějšího a tvořivějšího. Byl prací přímo posedlý. Nebylo chvilky, aby na něčem nepracoval. Psával celá odpoledne a večery.“ Tak vzpomíná na svého přítele a kolegu učitel Alois Chytil z Orlové.

Karel Dvořáček se narodil v roce 1911 v Ivanovicích na Hané. Jeho dětství poznamenala dvě traumata  - předčasná smrt bratra Josefa a první světová válka, v níž bojoval jeho otec. Ten se po návratu uchýlil k pití a rozmařilému utrácení majetku, nakonec nešťastnou náhodou zahynul při práci. Karla i jeho dva sourozence pak vychovávala maminka. Po studiích na učitelském ústavu v Kroměříži odchází Karel do Slezska, kde působí jako učitel, vedoucí pěveckého sboru, kulturní organizátor, spolupracuje rovněž s Českýcm rozhlasem a sbírá místní lidové legendy a pohádky, takzvané "bojky". Za druhé světové války se zapojí do odbojové činnosti, je dvakrát uvězněn a na následky vězení umírá v srpnu 1945.

O jeho životě a díle uslyšíte v dokumentu Karel Dvořáček - spisovatel neprávem zapomenutý. V sobotu 16. ledna 2016 ve 22.10 a ve čtvrtek 21. ledna v 9.30. Na autora bude vzpomínat jeho syn Alois a literární historik a kritik prof. Jiří Svoboda z FF Ostravské univerzity.